Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi işbirliği ile  “Yenidoğan Hemşireliği Kursu” düzenlendi.

15 - 19 Şubat 2016 tarihleri arasında Sağlık Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan kursun açılış törenine Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Selda Seçkin, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fevzi Polat, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sevinç Polat, öğretim üyeleri ve Yozgat’ta görev yapan hemşireler ve yüksek lisans öğrencileri katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sevinç Polat yaptı. Doç. Dr. Polat, “Bilginin güncellenmesi ve öğrenme vasıtası ile ortaya çıkan gelişme ve değişim, kalite ve güven hizmet sunumunun vazgeçilmez bir unsurudur. Bilim ve teknolojide çok hızlı gelişmelerin yaşandığı günümüz toplumunda, bilginin güncellenmesi ve lisans eğitiminde alınan bilgilere yeni bilgilerin eklenmesi; hizmet içi eğitimler, kurslar, sertifika programları, kongre ve sempozyum gibi bilimsel etkinlikler ile gerçekleştirilmektedir. Bizler de bu ilkeden yola çıkarak Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde kurulan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde çalışan meslektaşlarımızın, akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin bilgilerini güncellemek üzere bu kursun düzenleniyor.” dedi.  

Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Selda Seçkin ise, “Bizim için bu kursun düzenlenmesi çok önemli. Çünkü yakın zamanda üniversitemiz hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi hizmete açıldı. Hep birlikte çok faydalı bilgiler edinileceğinden eminim. Bu kursun hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İstanbul Üniversitesi  Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilimdalı öğretim üyesi Prof. Dr. Suzan Yıldız da, Yenidoğan ünitelerinin çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında da çok daha cazip bir hale geldiğini söyledi. Prof. Dr. Yıldız, "Yenidoğan hayatın ilk 28 günlük dönemi çok önemli bir dönem. Bu döneme çok dikkat edilmeli. Yenidoğan bakım ünitelerindeki hemşire, ebe ve diğer tüm ekiplerin çok donanımlı olması gerekir. Bu nedenle bu kurslar Yenidoğan biriminde çalışanlar için son derece önemli.” ifadelerini kullandı.

Yeryüzünde en kıymetli varlığın insan, bu varlık içerisinde de en kıymetlisinin çocuklar olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, "Bu sebeple önce insana değer vermemiz, insanlar arasında da özelliklere sade fiziki bakımıyla değil onlara göstereceğimiz şefkat merhamet ve sevgiyle çocuklarımız çok önemli. Kesin kuralları olmasa da yeryüzünde her birimizin birbirimize yardımcı olmak üzere seçtiği bir alan vardır. Sanki sözleşmiş gibi birbirimize yardımcı olmanın farklı alanlarında çalışıyoruz. Bizler sağlık çalışanları olarak insanlara çocuklardan başlamak üzere onların zor zamanlarında hizmet vermeye gayret ediyoruz başkaları da kendi alanlarında bizim hayatımızı kolaylaştıracak çalışmalar yapıyor. Dolasıyla şöyle düşünmek lazım; biz insanlar birbirimiz için çalışıyoruz ve birbirimize yardımcı olma gayreti içerisindeyiz. Birbirimize yardımcı olmanın birbirimiz için çalışmanın iki önemli kuralı var, daha doğrusu işimizi iyi yapmanın iki önemli kuralı var. Birincisi bilgi sahibi olmak, yaptığımız işi iyi yapmak, bir diğeri de iş ahlakı gereği yaptığımız işteki temel etik kuralı öğrenmek. Tabi bunu yapabilmek için öncelikle kendimize saygı duymak, kendimize saygı duymanın ölçüsü karşımızdaki insan saygı duymakla değerlendirilir.” dedi. 

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi bölümünün yeni açıldığını belirten Prof. Dr. Karacabey “Bölümü açarken hemşire kadromuz vardı. Beş hemşire daha kadro ilana çıkıldığında yenidoğan sertifikasına sahip olmasını özellikle istedik. Fakat üzücü olan şu oldu, yenidoğan sertifikasına sahip olmak diye çıktığımız beş kadro boş kaldı. Hâlbuki biz yeni doğan sertifikasına sahip olmanın veya bu konuda bilgili olmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Elbette yaşayan insanların hepsinin önemi vardır ama dünyaya yeni gözlerini açan ve bizim aramıza katılan çocuklarımız dünyaya gelişlerinin sağlıklı olması dünyadaki ilk dakikalarını ve ilk anlarını sağlıklı ve gerekli bakımın yapılmış olması icap ettiği gibi bilinçli ve yeter kadar yapılmış olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yenidoğan sertifikasına sahip olan hemşire müracaatı olmadı ama bu eksiği böyle bir kursla tamamlamış olma düşüncesinden dolayı kursun düzenlenmesine katkı gösteren herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından oturum başkanlığını Doç. Dr. Meral Bayat’ın yaptığı kursun il sunumunda İstanbul Üniversitesi  Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilimdalı öğretim üyesi, Prof. Dr. Suzan Yıldız, “Yenidoğan Hemşireliği ve Yenidoğan Ünitelerinin Standartı” konularında bilgiler aktardı. 

Sunumların arından Rektör Karacabey, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Selda Seçkin, İstanbul Üniversitesi  Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilimdalı öğretim üyesi, Prof. Dr. Suzan Yıldız Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sevinç Polat’a kursun düzenlenmesine sağladıkları katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.