BÜ'de Yeni Anayasa Konferansı

Bozok Üniversitesi, Cihannüma Topluluğu tarafından organize edilen konferansta "Yeni Türkiye, Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" anlatıldı.
Yayınlanma tarihi: 08 Mayıs 2015, Cuma günü, saat: 06:43

Bozok Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ’ın konuşmacı olarak katıldığı "Yeni Türkiye, Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" konulu konferansa İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı  Ahmet Yavuz, Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Yozgat İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Üniversite Genel Sekreteri Erol Sorucu, fakülte dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve halk katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi, Cihannüma Topluluğu Başkanı Sefa Furkan Gerek konuşmasında, kulübün kuruluş amacının dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin milli ve manevi değerlerimize uygun her türlü sanatsal ve kültürel faaliyetler oluşturmak olduğunu belirterek İlahiyat şuurunu ilahi hayat noktasına indirgeyebilmek gayesiyle yola çıktıklarını ifade etti..

Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar ise konuşmasında Bozok Üniversitesi’nin Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda gelişip büyüdüğünü ifade ederek 2023’te büyük Türkiye 2071’de cihan devleti haline gelmek için üniversite olarak hazır olduklarının altını çizdi. Üniversitenin son 10 yılda göstermiş olduğu atılımlar bu hedefi ispatlar nitelikte olduğunu belirten Rektör Uçar böyle bir programa ev sahipliği yapmış olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

“Türkiye’nin Evvela Yeni Bir Anayasaya İhtiyacı Var”
Protokol konuşmalarının ardından kürsüye gelen Eski Adalet Bakanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, “Yeni Anayasa, Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi  kavramlarının  esas olarak yerli yerine oturmadığını belirterek muhalif, eleştirel ve sahiplenme bakış açısına göre farklı farklı sonuçlar ortaya çıkıyor.” dedi. 

Yeni Anayasa konusu, Başkanlık Sistemi ve Yeni Türkiye’nin de bilgi temelli objektif bir değerlendirmeye ciddi ihtiyacı olduğunu sözlerine ekleyen Bozdağ şunları söyledi: “Maalesef bugün yeni anayasa ve başkanlık sistemi  konusunda tartışma yapanların  çok önemli bir kısmı gazetelerin haberlerine, televizyonların yorumlarına göre değerlendirmeler yapıyor. Önemli bir kısmı da cehaletlerini bilgi olarak millete takdim ediyorlar ki bu işin uzmanları bunu çok yakın bir şekilde görüyor ve biliyor. Türkiye’nin evvela her kesiminin kendisini hür hissettiği, olağan şartların egemen olduğu, milletin iradesinin yansıdığı parlamento çatısı altında yeni bir anayasa yapmaya ihtiyacı var. Bugüne kadar biz bunu başarmadık. Zaman zaman konuşuyoruz. Yeni Anayasayı yapmamız lazım mı lazım, peki buyurun yapalım yapamıyoruz. Ben son üç dönemdir parlamentodayım yeni anayasa konusu bizim hükümetlerimizin daha doğrusu partimizin seçim beyannamelerinde hep yer aldı.”

“Mevcut Anayasa Korku Üzerine İnşa Edilerek Hürriyetleri Kısıtlayan Bir Anayasadır”
Mevcut anayasanın ana özelliğinin korku olduğunu ifade eden Adalet Eski Bakanı Bozdağ mevcut anayasanın herkesi ve her kesimi düzen için  potansiyel bir tehlike ve tehdit olarak algıladığını ifade etti. Bozdağ konuşmasının devamında bu herkesten korkan bir Anayasadır, şimdi milletten korkuyor. O yüzden dikkat ederseniz anayasanın her bir maddesinin arkasında bu tehlike ve tehdidin nasıl bertaraf edileceğine dair mekanizmalar oluşturulmuş. O açından bu anayasadan güçlü bir Türkiye’yi inşa edemeyiz. Yeni Türkiye’yi korkuların üzerine bina edemeyiz. Bizim İstiklal Marşımız ne diye başlıyor; “Korkma” diye ama bizim anayasamızın her bir harfine  emin olun bu milletten ve bu millete ait olan her şeyden korku sinmiş. Onun için bir defa bu korku duygusunu anayasadan çıkararak güven üzerine inşa edilmiş bir Anayasaya ihtiyacımız var. Hürriyetleri yok etmenin, hürriyetleri sınırlamanın, hürriyetleri daraltmanın yollarını gösteren bir anayasa var. Hâlbuki ki demokratik bir anayasada hürriyetleri daraltma, sınırlandırma, kaldırma değil de hürriyetleri teminat altına alma ve o hürriyetleri sınırlamama ve kaldırmamanın kuralları olmalı. Hiçbir iktidar ve hiçbir parlamento çoğunluğu onu ortadan kaldıramamalı. Bizim anayasamıza o açıdan baktığımızda esasında hürriyetleri veren, sonra da verdiği gibi geri alan bir Anayasa gibi duruyor. Onun için bazıları ama-yasa demiş. Bu hakkın var ama şuradan geri alırım. Anayasal organların sınırlandırıldığı bir anayasaya Türkiye’nin çok ciddi anlamda ihtiyacı var.

Türkiye’nin bu anayasa ile güçlü ve yeni bir Türkiye haline gelemeyeceğine vurgu yapan Bozdağ: “Bu nedenle bu anayasayı baştan aşağı değiştirmek değil baştan aşağı çöpe atıp yerine yepyeni bir anayasa yapma mecburiyetimiz var. Çünkü bu Anayasayı değiştire değiştire Türkiye’yi daha özgür hale getiremeyiz. Bu Anayasadaki darbe ruhunu ortadan kaldıramayız. İnsan haklarına saygı temelinde kurulmuş yapıyı insan haklarına dayalı bir anlayışa çevirmeyiz. Bu Anayasanın her bir ruhu, her bir harfi, her bir yerine hakim olan ruh darbe ruhudur, bu ruhu öldürmemiz lazım. Bunu öldürmenin yolu da bu anayasayı kaldırıp bir kenara koymaktır. Yerine yeni anlayışla, milletin bütün kesimlerinin katkısı ile yeni bir anayasayı hep beraber inşa etmemiz lazım. Türkiye bunu başardığı zaman yolu daha aydınlık olacaktır. Daha güçlü bir Türkiye olma vasfını kazanacaktır.” dedi.

Türkiye’de Başkanlık sistemini anayasa profesörleri, siyaset bilimcileri, üniversite öğrencilerinin bu milletten maalesef gizlediklerini belirten Bozdağ, Başkanlık sistemini siyasi istikrar olarak tanımladı. Parlamenter sistemin her zaman siyasi istikrar anlamına gelmediğini söyleyen Bozdağ: “Başkanlık sisteminde yürütme sandıktan çıkar yüzde 51’i alan başkan olur.  Parlamenter sistem değişse yürütme sandıktan çıkar ama sandıktan 276’yı bulan yürütme olabilir. Sandıktan 276 bir parti grubu çıkmazsa o zaman koalisyon olur. Koalisyon olduğu zaman da siyasi istikrar ortadan kalkar. Bizim parlamenter sistem her zaman siyasi istikrarı doğurmaz, halk isterse olur.” dedi.

Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ konuşmasının sonunda “Türkiye yeni anayasayı yapmadan yeni Türkiye olamaz. Türkiye sistemini sorgulamadan ve değiştirmeden güçlü bir Türkiye olarak varlığını devam ettiremez. Krizlerle, kaoslarla, istikrasızlıklarla her zaman karşılaşma ihtimali vardır. Bütün bunları yok edecek şey başkanlık sistemidir. Yeni anayasadır. Güçlü siyasi istikrar, güçlü iktidar, iyi yönetim ve herkesin güçlendiği bir ülke olmak için Türkiye’nin yeni anayasa ve yeni bir sisteme ihtiyacı vardır.” dedi.

Konferansın sonunda Rektör Uçar, Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ’a katılımlarından dolayı plaket takdim etti.
 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki