Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Selçuk Yıldırım, Baro Başkanı Av. Mehmet Şimşek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Prof. Dr. Akın İpek, Fakülte Dekanları, daire başkanları, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran yaptı. Doç. Dr. Başaran öğretmenlik mesleğinin toplum için önemine vurgu yaparak öğretmenlik mesleğinin insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleği olduğuna dikkat çekti.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyip Duman Türk eğitim tarihinde örgün eğitim çalışması yapan ilk öğretmenlerin muallimler ve medreselerde öğretim yapan müderrisler olduğunu belirterek, “Ciddi bir özveri ve hoşgörü gerektiren öğretmenlik mesleğini icra eden kişilerin emeklerinin karşılığı gelecek nesilleri yetiştirmenin onurudur; bu onur maddiyatla ölçülemez. Başta şehit öğretmenlerimiz olmak üzere ahirete intikal eden bütün öğretmenlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, bizleri yetiştiren tüm öğretmenlerimize de sağlık sıhhat diliyor ve bütün öğretmenlerimiz ve öğretmen adayı öğrencilerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

Rektör Karacabey her işin kıymetli olduğunu belirterek öğretmenlik mesleğinin bu meslekler arasında en önemli paya sahip olduğunun altını çizdi. Rektör Karacabey konuşmasının devamında; “Hangi meslek grubuna bakarsanız bakın bu meslek gruplarının yetiştirildiği yer okullardır. Onları yetiştiren öğretmenlerdir. Eğer öğretmenlik mesleğinde, okullarda, eğitimde bir bozulma meydana gelmişse o milletin geleceği yoktur ve tarihte de böyle olmuştur. 

Rektör Karacabey konuşmasının sonunda geleceğin öğretmen adayları olan Eğitim Fakültesi öğrencilerine seslenerek şunları söyledi: “Ben samimiyetle şunu ifade etmek istiyorum. Eğer yeniden dünyaya gelme şansım olsaydı yine öğretmenlik mesleğini seçerdim. Sizin de yeniden dünyaya gelsem öğretmen olurdum diyeceğinizi umut ediyor;  topluma millete faydalı bir öğretmenlik hayatı diliyor 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü kutluyorum.” dedi

Protokol konuşmalarının ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü Programı, Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından şiir dinletileri, Müzik ve Eğitim Topluluğu tarafından müzik dinletisi, Gönülden Kaleme Topluluğu’nun  nostaljik şarkılar seslendirmesiyle sona erdi.