BÜ'de öğle yemeği, Çanakkale menüsü

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle Bozok Üniversitesi yemekhanelerinde bugün öğle yemeğinde Çanakkale Savaşı'nın menüsü olarak bilinen ''buğday çorbası ve üzüm hoşafı'' ikram edildi.
Yayınlanma tarihi: 19 Mart 2015, Perşembe günü, saat: 00:10

Bozok Üniversitesi Merkezi Yemekhane ve Kafeterya binasında Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından organize edilen etkinliğe Rektör yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak , Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Zümriye Demirel, Üniversite Öğrenci Konseyi Başkanı Celalettin Şahbaz ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Üniversite de eğitim ve öğretimlerini sürdüren yaklaşık 13 bin öğrenci ile akademik ve idari personel bugün öğle yemeğinde savaş menüsü olan buğday çorbası, hoşaf ve kuru ekmekten oluşan menü ile karınlarını doyurmaya çalıştı.

Günün önemini vurgulamak için dağıtılan yemekleri yiyen öğrenciler, " Bu vatanı kurtarmak için ne gerekiyorsa yapan insanları bugün biraz daha anladığımızı düşünüyoruz. Onlara minnettarız. Bu vatanı bizler için kurtardılar. Yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek yiyerek şehitlerimizin neler çektiklerini anladık." diye konuştular.

Amaçlarının öğrenciler olarak o günleri unutmadıklarını ve hatıralarına sahip çıkmaya çalıştıklarını göstermek olduğunu ifade eden Üniversite Öğrenci Konseyi Başkanı Celalettin Şahbaz, “Çanakkale Savaşlarının meydana geldiği günlerde askerlere dağıtılan menüler içerisinde yer alan üzüm hoşafı, yağlı buğday çorbası ve yarım ekmeği öğrenci arkadaşlarımıza ikram etmek için bu programı düzenlediklerini, azda olsa o günün anlam ve önemini anlatabilmektir. ” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak ise, Öğrenci Konseyinin organizesi ile Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle üniversitede ki tüm yemekhanelerde buğday çorbası, hoşaf ve ekmekten oluşan Çanakkale'de Mehmetçiğin yediği menüyü ücretsiz olarak ikram ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Yumak açıklamasını şöyle sürdürdü; “Savaş ortamında erzakın durumu silah ve mühimmat gibi durumları kavrayabilmek ,onları hatırlayabilmek o şartlarda askerlerimizin yiyebildiği yemekleri öğrencilerimiz ikram etmek amacıyla üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından bir anma töreni düzenlenmiş bulunmaktayız. Savaş menüsünde çorba, üzüm hoşafı ve ekmek. Buradaki amaç askerlerimizin o tarihlerde yediği yemeği gençlerimize hatırlatarak bunu kavramalarını ve şehitlerimiz minnet duygularını hatırlatmaktır . Bizler Çanakkale’yi unutmadık ve hep hatıralarımızda tutacağız .” diye konuştu.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki