BÜ'de Nükleer Güç Anlatıldı

Bozok Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar “Nükleer Güç Santralleri” konulu konferans verdi.
Yayınlanma tarihi: 13 Mayıs 2015, Çarşamba günü, saat: 09:32

Bozok Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Saçmacı ,Genel Sekreter Erol Sorucu, çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenci katıldı.

Açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Rektör Prof. Dr.Tamer Uçar günümüzde nükleer enerji konusunun dünya ve ülke  gündeminde   önemli şekilde tartışıldığının altını çizerek “bu alanda  dünya çapında isim yapmış önemli bir bilim insanı olan Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar’ın engin görüşlerinden yararlanacağımız önemli bir konferans olacağı kanaatindeyim.” dedi.

Rektör Uçar konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Maalesef bazı konularda toplumca hastalığımız var. En basit konulardan tutun da ülkeyi, memleketi ilgilendiren çok önemli kararlara varıncaya kadar bir yorumumuz söz konusu. Alınacak her önemli kararların artıları ve eksileri mutlaka olacaktır. Amerikalılar buna “eğrisiyle doğrusuyla” diyor. Öncelikle önemli bir karar vermeden önce  artılarını eksilerini kefeye koyarsın, kendi açından veya muhataplar açısından tartarsın. Hangisi ağır geliyorsa objektif bir şekilde karar verirsin. Bu tür önemli konularda da bilim insanlarının görüşüne değer vermek gerekir diye düşünüyorum. Örneğin fırından ekmek alıyoruz. Ekmeği alıyorum güzelce yiyorum içinde glüten var mı umurumda değil. Kimilerine göre az miktarda bile glüten hayata son verecek kadar zararlı bir şey. Gördüğünüz gibi işlev ne kadar fark ediyor. Nükleer enerji konusunun da artıları ve eksilerinin irdeleneceği farkındalığı arttırıcı ve faydalı bir konferans bizleri bekliyor.” 

Açılış konuşmasının ardından BozokÜniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar tarafından Nükleer Güç Santralleri” konulu konferansa geçildi. Nükleer santrallerin tarihsel süreçlerine değinen Aybar, dinleyenlere nükleer fizik, reaktör fizik, ve nükleer mühendislik konularında ayrıntılı bilgiler verdi. Dünyada yaklaşık 450 civarı nükleer santralin aktif olarak çalıştığını belirten Aybar, bunların çoğunun Rus yapımı basınçlı su reaktörleri olduğunu vurguladı. Türkiye’de Mersin Akkuyu’da temelleri atılan nükleer santralinde basınçlı su reaktörü olduğu bilgisini veren Aybar, Japonlar tarafından ön anlaşması yapılan ve Sinop’ta kurulacak olan nükleer santralinde büyük olasılıkla yine aynı su basınçlı bir reaktör olabileceğini sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda Rektör Uçar, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar’a katkılarından dolayı plaket takdim etti. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki