Bozok Üniversitesi 10. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Bozok Üniversitesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Halk Kütüphanesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı (Aşk Vakfı) Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin, fakülte dekanları, daire müdürleri çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik Üniversite Merkez Kütüphanesi ile Yozgat İl Halk Kütüphanesi tanıtım sunusunun gösterimi ile devam etti.

Etkinliğin açılışı konuşmasını yapan Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, kitapların olmadığı bir dünyanın düşünülemez olduğunu belirterek eğitimin, bilimin ve sanatın temelinin kitaba dayandığını sözlerine ekledi. İbiş konuşmasının devamında, "İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur. Kitaplar; tarihi yansıtan, geleceğe ışık tutan, ilerlemeye ve bilime giden yoldur. Düzenlediğimiz etkinliklerle amacımız, halkımıza ve öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, kitap sevgisini artırarak kitaplardan daha çok yararlanmasını sağlamaktır.” dedi.

Kitaba olan susamışlığımızın bugünün değil geçmişten gelen güçten kaynaklandığını belirterek sözlerine başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, "Eğer kitaba yatırım yaparsanız düşüncenizde, gücünüzde, sermayenizde, yarınınızda emin olacaktır” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı (Aşk Vakfı) Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin tarafından "Türk Kültüründe Kitap Medeniyeti Konulu” konferansa geçildi. Ergin konuşmasında Bozok Üniversitesinin kuruluşunun 10. yılı vesilesiyle organize edilen konferansa teşrif eden katılımcılara teşekkür ederek, medeniyetlere yön veren ve medeniyetlere aracılık eden en yegâne ve gerekli gücün kitap olduğunu çeşitli örnekler çerçevesinde dinleyicilere aktardı.

Konferansın sonunda Yozgat İl Halk Kütüphanesi’nde en fazla kitap okuyan yetişkinlerde Osman Solmaz, İlköğretim öğrencilerinden Ali İpeker ve Ezel Suna Daşdemir’e; Üniversite ise İdari personellerinden Süleyman Hayran, Aslı Kahraman ve Adem Sevim’e hediye takdimi yapıldı.