BÜ'de İş Sağlığı ve Güvenliği Anlatıldı

Bozok Üniversitesi’nde görev yapan akademik ve idari personele yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimi verildi.
Yayınlanma tarihi: 26 Kasım 2015, Perşembe günü, saat: 14:27

Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi salon nohutlu’da  gerçekleştirilen eğitime Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Köse, Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı. 

Eğitimde Akademi-Ortak Sağlık Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanları Erhan Ünal ve Yasin Canverdi tarafından iş sağlığı ve güvenliği hususları anlatıldı. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri usul ve esasları hakkındaki yönetmelikte bahsedilen çalışanların eğitimi konuları detaylı olarak ele alındı. 

Eğitimlerde katılımcılara genel iş sağlığı ve güvenliği kuralları, iş kazaları ve meslek hastalıkların sebepleri ve işyerindeki riskler, kaza, yaralanma ve hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması, iş ekipmanlarının güvenli kullanımı, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, yasal mevzuat ile ilgili bilgiler, işyerinde güvenli ortam ve sistemleri kurma, kişisel koruyucu alet kullanımı, ekranlı ekipmanlarla çalışma, uyarı işaretleri, kimyasal, fiziksel ve biyolojik maddelerle ortaya çıkan riskler, temizlik ve düzen, yangın olayı ve yangından korunma, termal konfor şartları, ergonomi, elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri gibi konular hakkında bilgiler verildi.  

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli bir kültürün oluşması amacıyla bu eğitimin düzenlendiğini söyledi. Verilen eğitimlerin amacının çalışanları korumak ve işletmenin güvenliğini sağlamak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karacabey, “Üniversitemizde çok sayıda iş atölyeleri, laboratuvarlar, değişik makine ve cihazlar bulunmakta olup, bunların en güvenli şekilde kullanımları için de bu tür eğitimler önem kazanmaktadır. Bizde bu amaçla iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile, sağlıklı ve güvenilir çalışma ortamları oluşturmak, iş kazalarını önlemek ve personelimizi bilgilendirerek daha bilinçli hale gelmelerini sağlamak istiyoruz” dedi. 

Etiketler: bozok üniversitesi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki