Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Yozgat İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Yanık, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, İl Kültür Müdürü Lütfi İbiş, Fakülte Dekanları, daire başkanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İstiklal Marşı’nın Bozok Üniversitesi Korosu ile birlikte söylenmesiyle başlayan program “Çanakkale Geçilmez” konulu slayt gösterisi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey; “Toprağı vatan yapan şehit kanıdır.1071 Malazgirt Zaferi ile başlayan ve İstanbul’un fethine kadar devam eden süreçte Anadolu pek çok şehit verilerek korunmuştur. İstanbul’un Fethinden sonra Anadolu özellikle İstiklal Savaşı’na kadar huzurlu bir dünya, huzurlu bir mekân olmuştur. Bu toprakların muhafaza edilmesi için her zaman ve dönemde insanımız kendi hayatını hiçe sayarak şehit olmayı göze alabilmiştir. 

Bunların önemli bir dönüm noktası da Çanakkale’de yaşandı. O günü yaşayanların, o günü yaşayan komutanların ifade ettiği şekilde öleceğini bile bile o cepheyi terk etmeyen ve vatanın selameti için kendi canını feda eden aziz şehitlerimiz vardı. O gün gerçekten Çanakkale’de bu vatanı savunan ecdadımız, Hz. Peygamberin etrafında Bedir’de halka oluşturan ve kendisinden kat kat fazla düşmana karşı koyan Ashabı Bedir gibi bu toprakları savunmak için gayret gösteriyordu. Kanını dökerek, canını vererek düşmanın Çanakkale’den geçişini önlemişti. Seyit Onbaşı’nın ve Seyit Onbaşıların yaptığı gerçekten insanüstü bir gayretti. 

Unutmayalım ki, bir toprağın vatan yapılması için şehit olmak gerektiği gibi o vatanın korunması içinde şehit olmak gerekebilir. Bugün de vatanımız olan bu toprakların korunması için her birimiz şehit olabilmeyi göze alırız. Bir vatan, eğer üzerinde yaşayan insanlar tarafından uğruna şehit olabilmeyi göze alınabiliyorsa istiklalini vatan olarak sürdürebilir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasının sonunda; “Ecdadı şehit olarak, kanını dökerek koruduğu bu topraklarda o ecdadın torunları arasından çıkan hainler bizim için üzüntü kaynağıdır. Ümit ediyorum ki içerden ve dışarıdan bu ülkeyi, bu toplumu bölmek ve parçalamak isteyen hainlere Çanakkale’de olduğu gibi İstiklal Savaşı’nda olduğu gibi hiçbir zaman imkân ve fırsat tanımayacağız.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Üniversite Tiyatro Topluluğu tarafından “Çanakkale Geçilmez” adlı oratoryo gösterisi sahnelendi. Çanakkale Savaşı’nda askere alınarak vatanı ve bayrağı için canını veren şehitlerimizi konu alan oratoryo gösterisi izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Programın sonunda Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey Üniversite Korosu adına Okt. Emine Çiğdem Yeşil’e ve Üniversite Tiyatro Topluluğu akademik danışmanı Arş. Gör. İ Erdem Gülümser’e plaket takdim etti.