Bozok Üniversitesi tarafından 6-8 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan "Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Sempozyumu"nun düzenlenmesine ilişkin Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kâmil Taçşı’nın katılımı ile işbirliği protokolü imzalandı. Protokol gereği Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji sempozyuma 40 bin TL’lik maddi destekte bulunacak. 

Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Sempozyumu ile araştırma ve deneyimleri olan bilim insanları, araştırmacılar, uygulayıcılar, öğrenciler, ticari firmalar ve kurum temsilcileri bir araya gelerek Yozgat ilindeki yer altı zenginlikleri ve enerji kaynakları, ülkemizde ve dünyada yaşanan maden ve enerji konularındaki; sorunlar, çözüm önerileri, yeni gelişmeler, bilimsel bulgular paylaşılarak tartışılacak. 

İmzalanan işbirliği protokolü sonrası açıklamalarda bulunan Rektör Karacabey, “İmzalanan protokol ile Bozok Üniversitesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliğinde “Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Sempozyumu” düzenleneceğini söyledi.

Hammadde ve hammaddeden üretilen enerjinin bu sempozyumun temelini oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Karacabey, "Yer Bilimleri ile Fizik konularında çalışan araştırmacıları ortak bir çatıda buluşturmayı amaçlayan sempozyum kapsamında ortak faaliyetlerin yerine getirilmesinin usul ve esaslarını belirlemek üzere işbu protokol düzenlenmiştir. Yozgat ilinin Bozok Üniversitesi olarak yer altı zenginliklerini, tarihini araştırmayı hedefleyen düşüncelerimiz vardı. Bu düşünce kapsamında yer altı zenginlikleri ve enerji kaynaklarının araştırılması konusuna düzenlenecek sempozyuma Orta Anadolu Kalkınma Ajansımız maddi ve manevi destek vermektedir. 

İmzalanan işbirliği protokolünün Yozgatımız ve Üniversitemize  hayırlı olmasını diliyor, desteklerinden dolayı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kâmil Taçşı’ya teşekkür ediyorum.” diye konuştu.