BÜ, Uluslararası Halk Oyunları Festivali'nde

Bozok Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu, Macaristan’ın Jaszbereny şehrinde düzenlenen 25. Csango Festivali’ne katıldı.
Yayınlanma tarihi: 17 Ağustos 2015, Pazartesi günü, saat: 20:54

Ülkemizi Bozok Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu’nun temsil ettiği Uluslararası Halk Oyunları Festivali kapsamında Bulgaristan, Romanya, Meksika, KKTC, Paraguay, Afrika ülkeleri gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelen folklor ve müzik grupları festival süresince yerel halk dansları ve müziklerinden oluşan koreografilerle gösteriler yaptı.

Festivalin ilk gününde katılımcı folklor ekipleri, tanıtım amaçlı yaptıkları sokak gösterileri ile Macaristan halkının büyük beğenisini topladı. Halk Oyunları Topluluğumuzun davul, zurna eşliğinde sunduğu Gaziantep yöresine ait halk oyunları ve çeşitli yörelerin oyunları coşku ile alkışlandı. 

Katılımcı ülkeler için verilen hoşgeldiniz yemeğinde bir araya gelen Romanya, Bulgaristan, KKTC halk oyunları katılımcıları ülkelerinden getirdikleri hediyeleri dağıttı. Yemekte konuşma yapan Festival Komitesi Başkanı, etkinliklerine renk kattıkları için katılımcı ekiplere teşekkürlerini belirtti. Bozok Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Koreografı Okt. Ali Kemal Taşkın, Festival Komitesi Başkanı ve katılımcı ülkelere Üniversiteden hediyeler takdim etti. 

Festivalin ikinci günü atlı araba ile şehri gezen ekipler halkı selamladı. Anfi Tiyatro’da resmi açılışın yapıldığı Gala Gecesi’nde sunulan halk oyunları performansları renkli görüntülere sahne oldu. Gala Gecesi’nin sonunda meşaleler eşliğinde tüm ekipler büyük bir daire oluşturarak seyirciyi de coşkularına ortak etti.Festival programı dâhilinde Budapeşte şehrini gezen Bozok Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu tarihi ve coğrafi güzellikleri ile dünyanın sayılı şehirlerinden biri olan Budapeşte’yi görme imkânı buldu. 

Festivalin dördüncü gününde Kilisede düzenlenen programda her ülkeden gelen ekipler yerel müzik aletleri eşliğinde kendi ülkelerine ait ilahiler söyledi. Halk Oyunları Topluluğu Yunus Emre’den bir ilahi seslendirdi. Festival alanında yapılan çeşitli halk oyunları gösterileri ile program devam etti. Akşam programında ise katılımcı ülkeler kendi halk danslarını festivale gelen Macar halkına öğreterek birlikte halay çekip oynadılar.

Festivalin beşinci gününde ülke temsilcilerine makamında bir resepsiyon veren Jaszbereny Belediye Başkanı Dr. Szabó Tamás katılımcı ülkelere teşekkürlerini belirtti. Üniversite adına, Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne davet ettikleri için Okt. Ali Kemal Taşkın Jaszbereny Belediye Başkanı Dr. Szabó Tamás’a teşekkür ederek Üniversitenin hediyelerini takdim etti. Festivale katılan tüm müzik ve folklor ekiplerinin geleneksel kostümleriyle kortej yürüyüşü ile caddelerde renkli görüntüler ve büyük bir coşku oluştu. Program Festival alanında yapılan çeşitli etkinlikler ve halk dansları gösterileri ile devam etti.

Festivalin son gününde Festival alanında yapılan çeşitli müzik ve dans gösterilerinin ardından “Jaszbereni’ye Veda” programı düzenlendi. Programda Festival süresince objektiflere düşen renkli görüntülerden oluşan kısa bir film sunumu yapıldı. Gecenin sonunda yapılan havai fişek gösterileri festival son buldu. Katılımcı ekipler hem ülkelerini temsil etmenin onuru ve sevincini hem de farklı kültürlerle tanışmanın heyecanını yaşayarak birbirleri ile vedalaştı.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki