Bu Televizyonun Yanında Konuşmayın

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, müşterilerini akıllı televizyonların sesli kumanda özelliği açıkken kişisel meseleleri konuşmamaları konusunda uyardı.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 22:51

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, müşterilerini akıllı televizyonların sesli kumanda özelliği açıkken kişisel meseleleri konuşmamaları konusunda uyardı. Konuşmaları kaydeden televizyonun söz konusu konuşmaları Samsung ya da üçüncü taraflarla paylaşabildiği de ifade ediliyor.

GEORGE ORWELL’İN ROMANINI HATIRLATIYOR

Gizlilik hakkını savunan aktivistler, bu teknolojinin kendilerine George Orwell’in herkesin takip altında tutulduğu otoriter bir gelecekliğin kurgulandığı 1984 adlı romanını hatırlattığını söylüyor ve şiddetle karşı çıkıyorlar.

KİŞİSEL KONUŞMALAR ÜÇÜNCÜ KİŞİYE AKTARILIYOR

Daily Beast internet sitesinde yayımlanan bir yazıyla ortaya çıktı. Yazıda, Samsıng’un akıllı televizyonları için öngördüğü gizlilik ilkelerine yer verildi. Buna göre şirket "Akıllı televizyon odadakileri sesli kumanda özelliği sayesinde dinliyor" diyor. Şirketin yazılı uyarısında şu ifadeler yer alıyor: "Eğer kişisel ya da benzer hassas bilgiler hakkında konuşuyorsanız, bu konuşmalar da televizyon tarafından veri olarak kaydedilecek ve üçüncü kişilere aktarılacaktır."

ÜÇÜNCÜ BİR ŞİRKET SAMSUNG’A HİZMET VERİYOR OLABİLİR

Fikri mülkiyet hakkı konusunda uzman avukat Corynne McSherry, Daily Beast’e yaptığı açıklamada, muhtemelen üçüncü bir şirketin Samsung’a sesli emirlerin yazıya dönüştürülmesi konusunda hizmet verdiğini söyledi.

MÜŞTERİ OLSAYDIM, ÜÇÜNCÜ KİŞİNİN KİM OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İSTERDİM

Dijital haklar konusunda kampanyalar düzenleyen Elektronik Sınırlar Vakfı’nda çalışan McSherry, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer ben müşterileri olsaydım, söz konusu üçüncü kişinin kim olduğunu öğrenmek isterdim. Ayrıca sözlerimin güvenli bir şekilde aktarıldığından emin olmak isterdim."

SAMSUNG AÇIKLAMA YAPTI

Bu açıklamanın sosyal medyada sıklıkla paylaşılması üzerine Samsung, sesli kumanda özelliğinin nasıl çalıştığına dair bir açıklama yayımladı. Şirket, söz konusu gizlilik ilkeleriyle müşterilerini bilgilendirme ve onlara bu doğrultuda televizyonun özelliklerini kullanabilme imkanı sunduğunu öne sürdü.

ÖZEL HAYATI VE GİZLİLİĞİNİ CİDDİYE ALIYORUZ

Açıklamada şirketin müşterilerinin özel hayat ve gizliliğini "çok ciddiye aldığı" da kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi: "Eğer müşteri sesli tanıma özelliğinin gizlilik uyarılarını kabul eder ve bu özelliği kullanmaya başlarsa, sesli kumanda sırasında kaydedilen veriler, sesli emrin tanınması için üçüncü kişiye aktarılacaktır. Bu sırada sesler servis sağlayıcıya aktarılacak, servis sağlayıcı emrin içeriğini araştıracak ve bunu televizyona yansıtacaktır."

VERİLER DEPOLANMIYOR VE BAŞKA KİŞİYE AKTARILMIYOR

Şirket, bu verilerin depolanmadığını veya başka bir kişiye satılmadığını da belirtti.

Ayrıca kullanıcıların sesli sistemin açık ya da kapalı olduğunu her zaman ekrandan kontrol edebileceği, açık olduğu zaman ekranda bir mikrofon belirdiği de ifade edildi. Ancak üçüncü kişilerin kim olduğuyle ilgili herhangi bir detay verilmedi.

DAHA ÖNCE LG MARKA TELEVİZYONDA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Daha önce de LG marka internete bağlanan akıllı televizyonların, izleyicilerin tutum ve alışkanlıklarına dair ilgili veri topladığı, bir İngiliz bilişim teknolojisi uzmanı tarafından ortaya konmuştu. 2013 yılında ortaya çıkan olayın ardından LG, verilerini paylaşmak istemeyen müşterileri için yazılım güncellemesi geliştirmişti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki