Öğrencilere yüzde 100 iş garantili eğitim verilen, Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  36 bin metre kare kapalı alanla bölgenin en büyük okulu konumunda. Öğrencilerin geleceğe emin adımlarla yürümesi için pratik eğitim görülen atölyelerde son teknoloji cihazlar kullanılıyor. Öğrenciler atık malzemeleri geri dönüştürerek doğaya da katkı sağlıyor. 

Okulda öğrencilere teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı eğitim verildiğini belirten Okul Müdürü Efendi Yılmaz, plastik teknolojileri bölümünde geri dönüşümden gelen malzemenin CNC tezgahlarında istenilen ürüne dönüştürülebildiğini, tesisat bölümünde de özelikle doğalgaz tesisatı konusunda çalışma yapıldığını ifade etti. 

Tam Donanımlı Öğrenciler Mezun Oluyor 
Okul Müdürü Yılmaz, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle öğrencilerimiz ayda bir gün Organize Sanayi Bölgesi içerisinde olan herhangi bir fabrika içerisinde ders görüyorlar. Bu uygulama ile öğrencilerimizi iş hayatına hazırlıyoruz. Okulumuzun Organize Sanayi Bölgesinde olmasının da öğrencilerimizin gelişimi açısından önemi oldukça büyük. Son sınıfa gelmiş öğrencilerimizin tamamı Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikalarda staj görüyorlar. Hem eğitimlerini tamamlıyorlar hem de mesleklerini sahada öğreniyorlar. Öğrencilerimize okul bittikten sonra iş yeri açma belgesi veriyoruz. Bu belgeyle dilerlerse kendi iş yerlerini rahatlıkla açabiliyorlar. Gittikleri fabrikalarda, iş yerlerinde acemilik çekmiyorlar. Bunu bilen iş yeri sahipleri sadece son sınıf öğrencileri değil, ara sınıflardaki öğrencilerle de stajı kendi fabrikalarında yapmaları ve daha sonra orada işe başlamaları konusunda bağlantıya geçiyorlar. Okulu bitirip hemen işe başlıyorlar. Bu sektörlerde ilimizin ara eleman ihtiyacını bu okuldan karşılıyoruz” dedi. 

Türkiye’nin Geleceği Meslek Lisesiyle Garanti Altındadır
Okul müdürü Efendi Yılmaz da okullarından bugüne dek mezun ettiklerini, bunların yüzde 80'inin mezun olduktan sonra işe başladığını, yüzde 20'sinin de üniversite veya askeri okul eğitimine devam ettiğini söyledi. 

Öğrencilerinin eğitim gördükleri alandaki her işi yapabilecek kabiliyete sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Burada kalifiye eleman yetiştiriyoruz. Kaynak yapabilen, CNC makinesi kullanabilen, torna tezgâhı kullanabilen bir kişi işsiz kalmıyor. 20 kişilik öğretmen ve idari kadromuzla 106 öğrenciye eğitim veriyoruz. Türkiye’nin geleceği meslek lisesiyle garanti altındadır.  Mesleği olan bilinçli nesiller ülkemizi daha güzel yerlere getirecektir. Geleceğini garanti altına almak isteyen gençlerimiz meslek lisesini tercih etsin. Yüzde 100 iş garantili eğitimler veriyoruz. Mezun olan öğrencimiz işsiz kalmıyor. Okuldan sadece diploma ile mezun olmuyor. Lise diplomasının yanında 3 ayrı belgeye daha sahip oluyor. Bunlar; iş yeri açma belgesi, girişimcilik belgesi ve Avrupa ülkelerinde denklik sağlayan Europas belgesidir. Gençlerimizin geleceğe hazırlanması konusunda meslek lisemiz gençlerimizin hizmetindedir” diye konuştu. 

Ev Sıcaklığında 130 Öğrenci Kapasiteli Pansiyon 
Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Organize Sanayi Bölgesi yerleşkesi içerisinde, Yozgat merkeze 25 kilometre mesafede olduğunu söyleyen Okul Müdürü Efendi Yılmaz, “ Ulaşım ağının gelişmiş olması okulumuzun tercih edilmesinde büyük bir etken. Okulumuza ait 130 öğrenciyi barındıracak kapasiteye sahip pansiyonumuz bulunuyor. Dileyen öğrencimiz pansiyonumuzda kalabiliyor. Hali hazırda 96 öğrencimiz pansiyonumuzda bizlere emanettir. Öğrencilerimizin her türlü ihtiyacına cevap verebilecek konumdayız. Gece gündüz bir arada olduğumuz öğrencilerle ağabey-kardeş, usta-çırak ve öğretmen-öğrenci ilişkisi içersinde eğitim kalitemizi artırmak için çaba gösteriyoruz” dedi.