Bu kara delik tam 9 milyar yaşında

İngiliz gök bilimciler, yeni keşfedilen galaksinin merkezinde devasa bir kara deliği ortaya çıkardı.
Yayınlanma tarihi: 30 Eylül 2015, Çarşamba günü, saat: 12:27

Kraliyet Astronomi Topluluğu'ndan yapılan açıklamada, "sage0536agn" adı verilen galaksinin, Keele ve Lancashire üniversitelerinin araştırmacıları tarafından Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (Nasa) ait Spitzer uzay teleskobu ile keşfedildiği belirtildi.

Yaklaşık 9 milyar yaşında olduğu tahmin edilen galaksi, güneş'in 25 milyar katı kütleye sahip.

Galaksinin merkezinde ise olması gerekenden 30 kat daha büyük bir kara delik bulundu. Çevresindeki gazın dönüş hızı ölçülerek bulunan kara delik, gök bilimciler arasında şaşkınlığa neden oldu.

Keele Üniversitesi Astrofizik Bölümü'nden Jacco van loon, "galaksiler ve merkezlerindeki kara delikler, büyük bir kütleye sahip. Ancak sage0536agn galaksisinin merkezindeki kara delik, var olamayacak kadar büyük. Kara deliğin, çevresindeki galaksiye oranla çok büyük bir hızla büyüdüğünü ya da galaksinin büyümesinin bir evrede durduğunu, kara deliğin ise büyümeye devam ettiğini düşünüyoruz. Bu durumu, galaksilerin oluşumuyla ilgili halihazırdaki modellerle açıklayamıyoruz" dedi.

Bilim adamları, şimdiye kadar kara deliklerin çevrelerindeki galaksilerle aynı hızla ya da daha yavaş büyüdüğünü, sadece yeni oluşan galaksilerin merkezindeki kara deliklerin hızla genişlediğini varsayıyordu.

Samanyolu galaksisi dahil evrendeki galaksilerin çok büyük bir kısmının merkezinde kara delikler yer alıyor. Kara delikler, sahip oldukları güçlü yer çekimi sayesinde ışık dahil çevrelerindeki her şeyi içine çekiyor.

Keşif, "Monthly notices of the royal astronomical society" dergisinde de yayımlandı.

Etiketler: Bu   kara   delik   tam   9   milyar   yaşında  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki