15 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Bozok Üniversitesi, Tıp Öğrencileri Birliği Topluluğu işbirliğinde KOAH hastalığının tanısı ve tedavisine yönelik halkı bilinçlendirme amaçlı ücretsiz Solunum Fonksiyonları Testi ile sağlık taraması yapıldı.

Novada Alışveriş Merkezi’nde KOAH hastalığı konusunda halka farkındalık kazandırmak amacıyla kurulan standa vatandaşların ilgisi büyüktü. Solunum Fonksiyonları Testi sonuçlarına göre doktorlar tarafından bilgilendirilen vatandaşlara KOAH'dan korunmak için gerekli önlemler, özellikle de sigara içmemeleri konusunda uyarılar yapıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bülent Çiftçi: "Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Topluluğu ve Türk Toraks Derneği işbirliğiyle 15 Kasım 2017 tarihinde Dünya KOAH Günü etkinlikleri yapılarak toplumumuzda, sağlık çalışanlarında ve sağlık yöneticilerinde KOAH farkındalığı ile bilincin artırılması hedeflenmektedir. Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır. 

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Topluluğu ve Türk Toraks Derneği’nin organize ettiği bu sağlık taraması ile amacımız, KOAH konusunda halkı bilgilendirmek, toplumsal farkındalığı arttırmak, başlıca risk faktörleri konusunda olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmak, hastalıkları erken dönemde tespit ederek ilerlemesini önlemektir.” ifadelerini kullandı.

Gelecek nesiller için herkesin el birliği ile temiz hava ortamını sağlaması ve koruması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Çiftçi, KOAH’tan korunmanın temel yolunun solunan havanın temiz tutulması olduğunu söyledi.