Bozok Üniversitesi'nde “Ceviz Yetiştiriciliği ve Besin Değeri” konulu konferans düzenlendi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski Rektörü ve Kastamonu Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen tarafından verilen konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol İpek, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaeddin Özdemir, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Yaşar Karadağ, Fakülte Dekanları, çok sayıda öğretim elemanı, öğrenci ve ceviz yetiştiricileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ yaptı. Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen’in Bozok Üniversitesine teşrif etmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadağ; Cevizin babası olarak bilinen ve ceviz denilince Türkiye’ de ilk akla gelecek Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen hocamızdan Ceviz Yetiştiriciliği ve Besin Değeri konulu konferansı dinlemenin çok kıymetli olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından Kastamonu Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen tarafından verilen “Ceviz Yetiştiriciliği ve Besin Değeri” konulu konferansa geçildi. Modern ceviz denilince akla aşılı ceviz gelmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Şen besin değeri yüksek modern ceviz yetiştiriciliğinde mutlaka aşılı fidan kullanılması gereğinin altını çizdi. Modern ceviz yetiştiriciliğinde önemli olan bir bölgenin genel iklim ve toprak karakteri değil bahçenin kurulduğu yerin özel iklim ve toprak karakteri olduğunu belirten Prof. Dr. Şen, ceviz üreticilerinin genellikle fidan seçimi, fidan dikimi, budama ve zararlılarla mücadele aşamasında hatalar yaptıklarını söyledi. 

Cevizin besin değeri olarak oldukça zengin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şen, ceviz giren eve huzur girer diyerek cevizi sofralarınızdan eksik etmeyin mesajı verdi.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen ceviz üreticilerinin sorularını yanıtlamasının ardından program son buldu.