Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Çorak, İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Yanık, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Baro Başkanı Av. Mehmet Şimşek, Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Çekerek Kaymakamı Evren Çakır, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Bilgehan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Şaban Kütükoğlu, İl Milli Eğitim Müdür V. Mehmet Tekin, Sivil Toplum Örgütü ve Siyasi Parti temsilcileri, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci velisi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Rektör Karacabey yaptı. Bozok Üniversitesi’nin tarihsel geçmişinden kısaca bahseden Rektör Karacabey üniversitenin gelişim sürecini, eğitim-öğretim anlayışını, bilimsel faaliyetlerini ve geleceğe dönük hedeflerini anlattı.

Türkiye’nin yeni nesil üniversitelerinden biri olan Bozok Üniversitesi’nin, 11 fakülte, 3 enstitü, 6 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 1 araştırma ve uygulama hastanesi, 12 araştırma merkezi, 4 araştırma destek birimi ve Rektörlüğe bağlı 4 birim, yaklaşık olarak 800 akademik personel ve 18 bini aşkın öğrencisiyle eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Rektör Karacabey 2017-2018 eğitim-öğretim yılında toplamda 73 programda ön lisans,  lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürdürüleceği bilgisini verdi.

“8 Yeni Bölüm ve 7 Programa Bu Yıl Öğrenci Alımı Gerçekleştirildi”
Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasının devamında lisans düzeyinde Arkeoloji, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Radyo Televizyon ve Sinema, İş Sağlığı ve Güvenliği, Spor Yöneticiliği, Ebelik bölümlerine bu yıl,  ön lisansta ise; Bahçe Tarımı, Elektronik Teknolojisi, Laborant ve Veteriner Sağlık, Tıbbı Dokümantasyon ve Sekreterlik, Optisyenlik, Otomotiv Teknolojisi, Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri programlarına öğrenci alımlarını gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Rektör Karacabey; “Gelecek yıl ise Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde Sanat Tarihi Bölümü, Yabancı Diller bünyesinde İngilizce Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde Uluslararası İlişkiler, Maliye ve Sağlık Yönetimi, İletişim Fakültesi’nin Halkla İlişkiler ve Gazetecilik bölümlerine öğrenci alabilmeyi planlıyoruz. Ön lisans düzeyinde ise Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde Radyo Televizyon Yayımcılığı programı ile Sorgun Meslek Yüksekokulu bünyesinde Mülkiyet Koruma ve Güvenlik bölümünün kadrosu hazır durumda, gelecek yıl öğrenci alımı gerçekleşecektir. Şu anda on bir olan fakülte sayımızın yılsonuna kadar on iki olacağını ümit ediyoruz.  Merkez kampüsümüzde bulunan Sağlık Yüksekokulu’nun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüşmesi talebimiz YÖK tarafından onaylanarak,  Bakanlar Kurulu’na gönderildi. Her konuda olduğu gibi Sayın Bakanımız ve milletvekillerimizin destek olacaklarına inancımız tamdır. Öğretim üyesi temininde arzu edilen seviyeye ulaştığımızda, özellikle lisans ve lisansüstü öğrenci sayılarımız katlanarak artacaktır. Hedefimiz de bunu gerçekleştirmektir.” dedi.

Tıp Fakültesi Morfoloji Binası ve Araştırma ve Uygulama Hastanesinin inşaatı bitme aşamasına geldiğini belirten Rektör Karacabey: “Tıp Fakültesi öğrencilerimiz yıl bitmeden yeni binalarında eğitime devam edeceklerdir.  Yıl içerisinde 280 yatak kapasiteli Araştırma ve Uygulama Hastanemizi de tamamlayarak hizmete sunacağız.” dedi.

“Akademik Personel Temininde Sıkıntı Yaşıyoruz”
Son yıllarda bütün Üniversitelerde öğretim üyesi açığı bulunduğuna dikkat çeken Rektör Karacabey; “Anadolu’daki birçok üniversite gibi biz de akademik personelin temini noktasında bazı zorluklarla karşı karşıya bulunuyoruz. Bu sorunun aşılması için bizim durumumuzda olan üniversitelerde görev yapacak olan akademisyenlerin ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi iyi bir çözüm gibi görünmektedir. Bu hususta bir düzenlemenin yapılması halinde, önümüzün daha çok açılacağını bugün bu vesile ile takdirlerinize sunuyorum. Bozok Üniversitesi olarak biz de bu konuda büyük sıkıntı yaşayanlardanız. Buna rağmen iyi durumda olduğumuzu değerlendiriyor  ve daha iyi noktaya ulaşabilmek için çalışmaya devam ediyoruz. 

Atılabilecek bazı adımlar öğretim üyesi temininde kolaylaştırıcı faktör olabileceği inancını taşımaktayız. Üniversite olarak çıktığımız yolda bugüne kadar bizden desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakanımıza, Hükümetimize ve özellikle Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ olmak üzere Yozgat Milletvekillerimize şükranlarımı arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Eğitimde Kaliteyi Arttırmak İçin Çalışıyoruz”
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, konuşmasında eğitimde kaliteyi arttırmak için çeşitli çalışma ve program yaptıklarını belirterek burada asıl hedeflerinin genç beyinlerin kimliğini oluşturmak olduğunu söyledi. Bozok Üniversitesi’nin gelişiminden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yurtnaç öğrencilerin huzur ve güven ortamında eğitim-öğretimlerini sürdürebilmeleri için çaba sarf ettiklerini ve her daim öğrencilerin yanında olduklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin güçlü bir devleti ve güçlü bir milleti olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bilimi ile, ilimi ile, teknolojisi ile gelişen,  çağı yakalayan ve çağın ötesine geçmeye çalışan bir irade ve heyecanı var. Bundan gurur duyduklarını söyledi. 

Türkiye’nin bilimde dünya ile rekabete açılabilmesi için önce Türkiye’de rekabete açılması gerektiğine inandıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ: “Üniversiteler sadece büyük şehirlerdeydi.  Okumak isteyen Yozgatlı, Edirneli, Karslı, İstanbul’a, Ankara’ya veya başka şehirlere gidiyordu ve Anadolu’nun büyük bir kısmı üniversitelerden mahrumdu. Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Türkiye’nin her ilini üniversitelerle donatacağız ve kampüs şehirler yapacağız ve her ilimizde ilimin ışığı yanacak.  Türkiye’nin bütün illeri kampüs iller olacak. Ne ile olacak üniversitelerle olacak.’ dedi.  O zaman Yozgat ’ta da bu nasıl olacak denildi ve eleştirildi. Olsaydı bugüne kadar gelen cumhuriyet hükümetleri bunları yapamaz mıydı dendi ama yapılamamıştı. Mesele olsaydı demek değil. Mesele irade meselesidir. İrade olursa her şey olur. Bu dönemde bir irade ortaya kondu ve Yozgatımız da müstakil Bozok Üniversitesi’ne kavuştu. 

Bozok Üniversitesi’nin 11 fakülte ile büyüyerek gelişimini sürdürdüğüne dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ;  “Bozok Üniversitesi’ni yakinen takip ediyoruz. Bozok Üniversitesi’nin akademik kadrosuna baktığımızda üniversite yeni kurulduğunda profesör sayısı bir veya ikiydi, üçüncü profesör yoktu. Bugün Bozok Üniversitesi’nde 37 profesör,  47 doçent ve toplamda 783 akademik kadro var. Öğrencisi sayısı 3 bin 500 iken bugün 18 bin 242’ye çıkmış durumda. Bu rakam elbette daha da büyüyecek, daha da gelişecek. Üniversitemiz güçlensin,  akademik kadromuz daha iyi durumlara gelsin diye daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz ve bu bilinç içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.  

Bu duygularla Bozok Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılı açılışını gönülden kutluyorum, hayırlı olsun, başarılarla dolu olsun. Bozok Üniversitemize yeni başlayan ve eğitimlerine devam eden öğrencilere başarılar diliyorum. Bütün öğrencilerimize hayallerindeki hedeflerindeki ne varsa onun gerçekleşmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Akademik Yılın “İlk Dersi” Bilim ve Kalkınma 
Konuşmaların ardından Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, “Bilim ve Kalkınma” konulu akademik yılın ilk dersini verdi. Prof. Dr. Acar, Türkiye’de bilim ve kalkınmanın tarihi gelişimine ve mevcut duruma ilişkin veriler eşliğinde akademik camiada ülkemizde ve dünyada saygın bilim insanlarımız ve bilimsel çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Bilimsel çalışmaların bilgiye dönüştürülüp teknoloji ile birlikte ülke kalkınmasına yönelik öneminden söz etti. Yalnızca diploma odaklı eğitim ile gelişme ve kalkınmanın gerçekleştirilemeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, kişisel gelişim boyutunda öğrencilerin kendilerini iyi tanımalarını, hangi konuya, mesleğe daha çok ilgi duyuyorlarsa o alanda ilerlemelerinin gelecek yaşamda başarının anahtarı olduğunu belirtti.

Program sonunda Rektör Karacabey, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’a verdikleri değerli katkılardan dolayı teşekkür plaketi takdim etti.