Sıfır Atık Projesi kapsamında duyarlılığı ve çevre bilinci içinde sorumluluklarını yerine getirmek üzere Bozok üniversitesi'n de bir süredir yürütülen çalışmalar meyvesini vermeye başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Sıfır Atık Yönetmeliği”nce yürütülen çalışmalar kapsamında, Bakanlığın belirtmiş olduğu kriterler yerine getirilerek Bozok Üniversitesi'ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘Sıfır Atık Belgesi’ verildi.

Bu kapsamda üniversite içerisinde altılı ayrıştırma yöntemi kurulmuş, hizmetli, idari ve akademik personel eğitimleri gerçekleştirilmiş, kaynağında ayrı toplanan atıkların kampüs sahasında ayrı biriktirilmesi için geçici depolama alanları oluşturulmuşdu. Ayrıca atıkların farklılıklarını göstermek amacıyla ayrılan her atık için ayrı renk çöp poşetleri alındı. Kaynağında ayrılan atıkların miktarlarını belirlemek için Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca, atılan atık türlerinin miktarlarının veri girişinin yapılması için yazılım geliştirilerek, böylece her birimde çıkan atık türleri ve miktarları da tespit edilerek kaydedilmesi sağlandı.

İklim değişikliği ile mücadele, enerji kazanımı, ekonomiye katkı ve sürdürülebilirlik konusunda duyarlılığın oluşmasını amaçlayan Bozok Üniversitesinin tüm birimlerinde Sıfır Atık Projesi etkin bir şekilde uygulanmaya devam etmekte.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, alınan “Sıfır Atık Belgesi”nin üniversitenin yaşanılabilir bir çevre oluşturma konusunda bugün ve bundan sonra yapacağı çalışmalar için önemli bir aşama ve motivasyon oluşturacağını ifade ederek şunları söyledi: “Üniversitemiz her konuda olduğu gibi Sıfır Atık konusunda da örnek bir sorumluluk projesini yerine getirmenin övüncünü yaşamaktadır. Göreve geldiğimiz günden beri bu konuya büyük bir hassasiyetle yaklaştık ve sıfır atık projesi çalışmalarına yakın zamanda hız verdik. Bunun için okullarımızda, idari binalarımızda tüm atıklarla ilgili kumbaralar yerleştirildi. Her bir atığın tasnif edilerek geri dönüşümü noktasında tüm aşamalar titizlikle takip edildi. Kısa zamanda büyük bir mesafe aldık ve bu konuda da örnek bir üniversite olma yolunda çalışmalarımız devam etmektedir. Sıfır Atık Belgesi’nin alınması bizim için çok önemli ve sevindirici bir aşamadır. Bu konuda emeği geçen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenol Akın ve Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Uğur Kölemen başta olmak üzere, Sıfır Atık Komisyonunda yer alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”