Bozok Üniversitesi'nde Kandil

Bozok Üniversitesi, Kritik Analitik Düşünce Topluluğunca Peygamber Efendimiz (sav)’in dünyayı teşriflerinin yıldönümü olan 12 Rebi’ül-evvel 1437, “el-Muslih – O Islah Edendir (sav)'' temalı program düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 24 Aralık 2015, Perşembe günü, saat: 11:07

Bozok Üniversitesi'nde düzenlenen programa, Yozgat İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Yanık, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Fakülte Dekanları, Daire Müdürleri, öğretim üyeleri, ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yozgat Müftülüğü il vaizlerinden Yasin Cenan’ın Kuranı Kerim tilavetinin okuması ile başlayan programın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey yaptı.

Yer yüzünü aydınlatan bir kandil olarak gönderilen insanlığa iyiliği, doğruluğu, merhameti öğreten Hz. Muhammed Mustafa (sav) salat ve selam ile başlayan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, '"Bugün ve bu dönem bizim için çok anlamlı bir gün ve dönem. Çünkü cihana sevgi, merhamet ve şefkat abidesi olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)'min kutlu doğumunu, yıl dönümünü idrak ettiğimiz zaman diliminde yaşıyoruz. Bu zamanda elbette konuşulacak olan O'dur. Dil ne kadar güzel söylerde söylesin O'nun güzelliğini tasvir etmeye imkan yoktur. Kainatta var olan güllerin en güzeli, kainatta insanlık örneği olarak insanlığa bir şeref abidesi olarak gönderilen ve ona yol gösterici olarak gönderilen kalbinde, yüreğinde merhameti doğruluğu emaneti sıdkı sadakati barındıran Hz. Muhammed Mustafa’yı söz ile anlatmak, anlatırken onu tasvir etmek elbette mümkün değil." dedi.

"Peygamber Efendimizin örnek alıp onun örnek hayatını yaşayabiliyorsak o zaman bizde bir değer vardır." diyen Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey şöyle devam etti: "Bu günler O'nu anma günlerimiz, ama O'nu anarken onun çocukluğundan itibaren kendisinden ayrılmaz bir parçası olan özelliklerini sonrada bizim Peygamberin sünneti olarak yaşamamız gerekenleri unutmamak lazım. Bunun içerisinde en çok doğru sözlü olmayı emanete riayet etmeyi insanlara ve bütün canlılara karşı şefkat ve merhamet göstermeyi ondan öğrenip onun yolunda gitmek dileğiyle."

Konferansa konuşmacı olarak katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse de 1437 Mevlid Kandili kutlamalarının bu yıl ‘el-Muslih (s.a.s.) O, Islah Edendir’ teması ile yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Özköse, tüm insanlar için örnek olan son Peygamber Hz. Muhammed (sav)’in el-Muslih vasfı, “O, Islah Edendir” temasından yola çıkılarak farklı yönleriyle, Peygamber Efendimizin, her mü’minin hayatında rol-model olarak yer alması için gerekli farkındalık ve değişim şart olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özköse konuşmasında şu görüşlere yer verdi: ''O, bizim dünyamızın mihveri, hayatımızın odağı, dönüp dolaşıp geleceğimiz noktadır. Başvuracağımız rehber, sığınacağımız liman, teselli bulacağımız iklimdir. Hz. Muhammed (sav), kendisine düşmanlık yapanlara bile her zaman merhametli davranmış ve hidayete ermeleri için çabalamış. İnsanların zahirine göre hükmetmeyi prensip edinmiş, onların samimiyetlerini sorgulamamış. Hayatı boyunca barışı önemsemiş ve insana değer vermiş bir peygamberdir. Hz. Peygamberin hayatı boyunca insanlara kötü söz söylemediği, uygunsuz davranıştan kaçındığı bilinen bir şeydir. Hatta yanında başkalarının kötülenmesini ya da hakarete maruz kalmasını da kabul etmezdi” dedi. Prof. Dr. Kadri Özköse, ''Öfkenin değil sevginin, gösterişin değil yardımlaşmanın, kendimizi değil ötekini düşünmenin, ben demeden önce sen demenin, Allah’tan başka kimseye kul olmayacak kadar özgür, bir karıncayı incitmekten korkacak kadar merhamet ehli olmanın gayretini gütmeli, Peygamberimizin ahlakını örnek almalıyız. İslam’ı anlamak, yaşamak ve hayat dini haline getirmek için Peygamberimizin hayatını en iyi şekilde öğrenelim ve onu bütün davranışlarımıza rehber edinelim. Biz yoksak bugün, O'nu hayatımıza taşıyamadığımız içindir. Gözlerimiz O'nun gözüyle bakmadığı, kulaklarımız O'nun kulağı ile duymadığı, dudaklarımız O'nun fem-i saadetlerine ayarlı olmadığı, yüreklerimiz O'nun kalbinin ahengine uymadığı içindir." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından program İlahiyat Fakültesi tasavvuf musikisi konseri, ile devam etti. Program sonunda Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz günün anısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse'ye takdim etti.

Etiketler: bozok üniversitesi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki