Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Yozgat Valisi Kadir Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçarslan, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve eşi Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, Yozgat Barosu Başkanı Avukat Mehmet Şimşek  ve eşi Zühal Handan Tüzüner Şimşek, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve eşi Beyza Karacabey, KASAUM Müdürü Prof. Dr. Dilek Pandır, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, Dekanlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretim elemanları, daire başkanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Program öncesi Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve protokol üyeleri salonda bulunan kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ederek karanfil hediye etti. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dilek Pandır yaparak KASAUM Müdürlüğü’nün 2018 yılı faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Rektör Karacabey’de yaptığı konuşmasında kadının toplumumuzdaki yeri ve önemine dikkat çekerek şunları söyledi. “Olması gereken ve gönlümüzün istediği, yeryüzünde en çok saygı duyulması gereken insan ve insan içerisinde de huzurlu ve başarılı olduğu zaman topluma katkı veren, toplumu ileri götüren kadınların hayatta hiçbir zaman acıya, baskıya, zulme, haksızlığa maruz kalmamaları temennimizdir. Bu noktada zaman zaman iyileştirmeler yapılmaya çalışılmış ancak sorunlar tamamen ve kökten çözülmemiştir. Kadının tarihsel açıdan değerini bir kez daha anlamamız açısından bu anlamlı günde iki değerli konuşmacının bizlere katacağı değerli bilgileri önemsiyor, insanoğlunun varoluşundan bu yana insanlık medeniyetinin ağır yükünü taşıyan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.” dedi.

Yozgat Valisi Kadir Çakır konuşmasında gün geçtikçe ülkemizde ve dünyada kadınlarımızın ve bütün insanlarımızın sorunlarına çözüm üretilen, şiddetin her türlüsünden uzak, cinsiyet  ayrımcılığı gözetmeyen,   daha müreffeh, daha güzel bir dünyada yaşanması dileklerinde bulundu. Vali Çakır konuşmasının sonunda  “Dünyanın hiçbir yerinde ve köşesinde, hiçbir kadının eziyet görmediği bir dünyaya adım atmak üzere 8 Mart Dünya Kadınlar günümüz kutlu olsun.” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, "Türk İslam Medeniyeti'nde Öncü Kadınlar" konulu konferans verdi. Prof. Dr. Turan, İslam medeniyetinden günümüze kadar tarihsel açıdan öncü kadınlar hakkında örnekler vererek, bu şahsiyetlerin günümüzde de  örnek alınması gereken önemli rol modeller olduğuna vurgu yaptı.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, "Zaman ve Mekan Ekseninde Türk Kadını" konulu konferansında kahraman Türk kadınının gerektiğinde her türlü fedakârlığı göze alacağının kanıtı olan Bacıyanı Rum  teşkilatı yani diğer adıyla Anadolu Kadınlar Birliği ruhunun günümüze nasıl icra, inşa ve ifa edilmesi gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Konfrans sonunda Meslek Yüksekokulu, Geleneksel El Sanatları Bölümü Karma Sergisi ve Öğretim Görevlisi Nefise Yüksel’in özel fotoğraf sergisinin açılışı Vali Kadir Çakır, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve eşi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, Rektör Karacabey tarafından yapıldı.

Katılımcılar tarafından büyük ilgi gören serginin ardından program kokteyl ile sona erdi.