Bozok Üniversitesi'nde Akademik Yıl Başladı

Bozok Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Yayınlanma tarihi: 30 Eylül 2015, Çarşamba günü, saat: 19:35

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Vali Abdulkadir Yazıcı, 1. İl Jandarma Komutan Vekili Jan. Yarbay Hasan Başkök, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, İdare Mahkemesi Başkanı M. Emin Sevimli, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Bozok Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli, Baro Başkan Vekili Av. Emin Erkılıç, Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Şaban Kütükoğlu, Hayırsever İş Adamı Bilal Şahin,  Sivil Toplum Örgüt ve Siyasi Parti temsilcileri, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci velisi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program üniversitenin tanıtım slayt sunumu ile devam etti. Törenin açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey Bozok Üniversitesi’nin tarihsel geçmişinden kısaca bahsederek üniversitenin bugünlere gelmesinde önemli bir gelişme kat ettiğini sözlerine ekledi.

"Kabına Sığmayan Bir Üniversite” 
Rektör Karacabey konuşmasında önümüzdeki yıl eğitim öğretime başlaması planlanan İletişim Fakültesi, Turizm Fakültesi, Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu, Hayvansal Üretim Yüksekokulu ve Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nun bir sonraki eğitim öğretim yılına hazır hale getirileceğini sözlerine ekledi. Ayrıca Tıp Fakültesinde öğrenim görmekte olan öğrencilere ayrı bir parantez açan Rektör Karacabey, önümüzdeki yıl birinci sınıf öğrencilerini üniversite kampüsünde ağırlayacaklarını bunun için de gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını sözlerine ekledi. Rektör Karacabey konuşmasının devamında; “Tıp Fakültemizin sağlık hizmetleri açısından özellikle yeni binamıza taşındığımızda bugün olduğundan çok daha kaliteli ve çok daha hızlı hizmet verebileceğini dolayısıyla Yozgat’tan hiçbir hastamızın Yozgat dışına çıkma ihtiyacı hissetmeyeceğini özellikle belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Çayıralan, Sarıkaya, Yenifakılı, Şefaatli gibi ilçelerde Yüksekokul açılmasına yönelik yoğun talepler olduğunu belirten Rektör, inşallah çok kısa süre içinde 3 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksekokulu olmak üzere 4 tane Yüksekokulumuzun kararını üniversitemiz senatosunda sonuca bağlayacağız. Böylece meslek yüksekokulu sayımız 9’a Yüksekokul sayımız  ise 10’a ulaşacaktır.” dedi.

“Üniversite ve Şehir Bütünleşmesini En İyi Şekilde Sağlayacağız”
Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversitelere yeni bir misyon çizildiğine dikkat çeken Rektör: “üniversitelerin bulundukları şehirle entegre olarak bulundukları şehrin kalkınmasına yön verecek şekilde yapılanması ve üniversitelerin bulundukları şehrin şartları ve imkanlarını değerlendirerek misyonlarını buna göre belirlemelerini konusunda ortak bir konsensüs oluşturulmuştur. Biz de bu çerçevede Bozok Üniversitesi olarak Yozgat’ımızla bütünleşmek ve Yozgat’ımızın imkânlarını değerlendirerek misyonumuzu buna göre belirlemek istiyoruz.” dedi. 

Bu misyon çerçevesinde üniversite ve Yozgat’ın bütünleşmesi noktasında projelerini tek tek anlatan Rektör Karacabey; “Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde hizmete girecek olan Arkeoloji bölümüyle Yozgat’ın geçmişi araştırılarak geleceğe ışık tutmak istiyoruz. Çünkü Yozgat’ın yer altı tarihi yer üstü tarihinden daha eskidir. Yozgat’ın jeotermal kaynaklarının ortaya çıkarılıp Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde fizik tedavi alanında değerlendirilmesi Yozgat ve Üniversitemiz için önemli bir kazanım olacaktır. Antropoloji Bölümüyle de Yozgat’ın tarihini yeniden yazma ve gerçekten Yozgat’ı tarihi derinlikleriyle dünyaya duyurma imkânını elde etmiş olacağız.” dedi.

“Her Şey Öğrencilerimiz İçin” 
Öğrencilere sizler için varız diyen Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey: “Kampüsün kapısından girdiğinizde gördüğünüz her şey sizin için var. Sizler olmasaydınız burada bu gördüğünüz binaların hiçbir ehemmiyeti olmayacaktı. Bu kadar insan burada çalışmayacaktı. Hepimiz sizlerin iyi yetişmesi sağlıklı bir ortamda ve huzurlu yetişmesi için varız ve bu noktada sizin yanınızdayız. Öncelikle iyi bir eğitim alabilmeniz için her türlü imkânı hazırlananların dışında ihtiyaç olduğu kadar hazırlayacağız. En iyisi olmanız için Türkiye’de ve tüm dünyada paydaşlarınız arasında en iyisi olmanız için elimizden geleni yapacağız. Tabi ki sadece bizim değil ülkemizin ve milletimizin beklentileri var, bu beklentiler özellikle sizin eğitim öğretimde iyi yetişmeniz kadar bu ülkenin her karış toprağına sahip çıkacak her türlü değerlerine sahip çıkacak bir kalite ve anlayışta bir ahlaki değer içinde yetişmenizdir.” şeklinde konuştu.

“Öğrencilerimiz Evladımız ve Emanetimizdir”
Öğrenci velilerine de seslenen Rektör Karacabey "Bozok Üniversitesi çalışanları olarak sizlerin evlatlarını kendi evladımız, kendi kardeşlerimiz gibi görecek ve onların her türlü derdini ve sıkıntısını gidermek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Rektör Karacabey konuşmasının sonunda üniversitenin kuruluşunda emeği geçen siyasi ve bürokratlara üniversitenin yapılaşmasında büyük katkısı olan Hayırsever İş Adamları Erdoğan Akdağ ve Bilal Şahin’e, Kurucu Rektör Prof. Dr. İnci Varinli ve İkinci Dönem Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar’a teşekkürlerini ifade ederek 2015-2016 akademik yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

“Bugün Bozok Üniversitemiz Göğsümüzü Kabartan Bir Noktadadır” 
Bozok Üniversitesi’nin Yozgat için önemli bir değer olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan Bozok Üniversitesi’nin gerek öğrenci ve akademisyen sayısıyla gerekse de eğitim kalitesiyle Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasına girme yolunda önemli adımlar atıldığına dikkat çekti.

Dr. Arslan konuşmasının devamında şunları söyledi: “Üniversitemiz hızlı bir ivme ile gelişirken bizler de Yozgat’ımızı daha yaşanılabilir bir şehir yapmak adına çalışıyoruz. Gayemiz Yozgat’ın kent kimliği olan bir şehir hüviyetine kavuşturmaktır.”

“Bozok Üniversitesi Her Geçen Gün Daha da Büyüyor ve Gelişiyor”
Yozgat’ta üç yıldır devam eden hizmet hayatı süresince Bozok Üniversitesi’nin her açıdan farklı bir konuma geldiğine vurgu yapan Vali Abdulkadir Yazıcı kampüs içindeki yapılaşma konusunda, eğitim kalitesi konusunda ve il içindeki farklılıklar konusunda Bozok Üniversitesi her geçen gün daha da büyüyor ve gelişiyor.” dedi.

Vali Yazıcı konuşmasının devamında öğrencilere seslenerek şunları söyledi: “Bozok Üniversitesi sıralarında kendi hayatınız açısından önemli bir süreyi geçireceksiniz. Bizler bu ilin yöneticileri olarak ülkemizin bundan sonraki hamurunu yoğuracak ve şeklini verecek olan siz gençlerin hizmetindeyiz. Sizler de bu yıllarınızı iyi değerlendirerek kendinizi iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Bizler de medeni ve sosyal faaliyetleri çok olan bir ilde siz öğrencilerimizi misafir etmekten memnuniyet duyuyoruz.” 

Akademik Yılın “İlk Dersi” Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. İnci Varinli’den
Konuşmaların ardından Bozok Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli, “Swot Analizi” konulu akademik yılın ilk dersini verdi. Tören üniversitemiz fakültelerine birincilikle yerleşen öğrencilerimize Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından gönderilen tebrik belgelerinin takdimi ile sona erdi.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki