Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, 2006 yılında kurulan genç bir üniversite olmalarına rağmen çok hızlı bir gelişim gösterdiklerini söyledi.

Bu yıl eğitim yılında öğrenci sayılarının 18 bin 135 öğrenciye ulaştığını aktaran Karacabey, 780 akademik, 800'ün üzerinde de idari personelin bulunduğunu belirtti.

Fakülte sayısının 11 olduğunu ve 12'inci fakülte olarak da Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin YÖK ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını anlatan Karacabey, "2006 yılında kurulan genç bir üniversite olmamıza rağmen çok hızılı bir gelişim göstermekteyiz. Üniversitemizde birinci önceliğimiz öğrenci yetiştirmektir. Özellike öğrencilerimizin mezun olduktan sonra iş arayan değil, iş kuran, iş arayan değil iş veren öğrenciler yetiştirmek istiyoruz." diye konuştu.

Üniversitenin gelişmesi ve yeni fakültelerin açılması için öncelikle akademik personeli bulmak gerektiğini vurgulayan Karacabey, "Diğer üniversitelerle maaş katsayısı bakımından ilimizin düşük olması, akademisyenleri getirmekte bizi zorlamaktadır. Bunun dışında lojman eksiğimizin de olması akademisyenlerin Yozgat'a gelmesini olmusuz etkiliyor." dedi.

Karacabey, inşaatı tamamlanan tıp fakültesi binası ve hastanesinin TOKİ tarafından bu ay içerisinde kabülünün yapılacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hastanemizin taşınmas süreci başlayacak ve inşallah aralıkta yeni binamızda hizmet sunmaya başlayacağız. Bu da hem üniversitemiz hem şehrimiz için çok önemli bir kazanım olacaktır."

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Bozok Üniversitesi’nin Yozgat’a ekonomik, sosyal ve kültürel olarak büyük katkı sağladığına da işaret etti. Prof. Dr. Karacabey, “Bozok Üniversitesi, Yozgat ili başta olmak üzere bulunduğu coğrafyanın ve ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmişliğine katkı sunmayı önemli bir görev olarak görmektedir. Bulunduğu şehirle bütünleşmiş, şehir tarafından benimsenmiş bir kurum olarak, Yozgat’ın ekonomik, tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkaran, geliştiren, tanıtan ve bunu ekonomik değere dönüştüren bir yapı oluşturuyoruz. İlimizin tarihi ve doğal güzelliklerinin keşfedilmesi ve tanıtılıp ekonomik değere dönüştürülmesine yönelik araştırmalarımız devam ediyor. Üniversitemizde iki yıl üst üste Uluslararası Bozok Sempozyumu düzenledik. Her yıl farklı ülkelerden 250’yi aşkın bilim adamı Yozgat’a gelerek bilimsel faaliyetlerini icra ettiler. Burada Yozgat’ın turizm potansiyeli ve sorunlarını etraflı bir biçimde ele aldık. Yozgat’ın enerji altyapısı ve potansiyeli ile ilgili çalışmaları ortaya koyduk.” dedi.

Üniversitenin Yozgat için çok büyük bir nimet olduğunu ve herkesin bu bakış açısıyla üniversiteyi sahiplenmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Karacabey, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Şu hususun altını özellikle çizmek istiyorum. 18 bin öğrenci, 2 bine yakın personelimizin ilimize doğrudan ekonomik katkısının yıllık 300-400 milyon lira civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Yıl içerinde düzenlenen çok sayıda bilimsel etkinliğin yanında sosyal ve kültürel etkinliklerle de şehrimizin sosyal ve kültürel hayatına önemli ölçüde canlılık katıyoruz. İlimizin tanıtılması noktasında da 18 bin gönüllü elçimiz var. 81 ilden öğrencilerimiz var. Biz bu öğrencileri memnun edersek, hoşgörü çerçevesinde misafirperverliğimizi gösterirsek, ilimizin tanıtılması ve imajının doğru anlaşılmasına da önemli katkı sağlamış oluruz. Bu noktada hepimize çok önemli görevler düşmektedir.”

Üniversitenin daha hızlı gelişebilmesi için alanının da genişlemesi gerektiğini dile getiren Karacabey, bu konuda çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.