Bozok Üniversitesi 11. Bahar Şenliği etkinlikleri başladı. Bu yıl 07 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında, bir dizi etkinlikle kutlanacak olan Bahar Şenlikleri Kentpark önünden bisikletli bayrak yürüyüşü ile başladı. Yimpaş Alışveriş ve Kültür Merkezi önünden Yozgat Belediyesi Mehter Takımı eşliğindeki kortej yürüyüşü ile devam etti.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama etkinliklerine Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan,  Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Şenol Akın, fakülte dekanları, daire müdürleri, öğretim elemanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama etkinlikleri Yozgat Belediyesi Mehteran Takımı konseri ile devam etti.

11. Bahar Şenliği’nin açılış programında konuşan Rektör Karacabey ,Türkiye’deki genç üniversitelerden biri olan Bozok Üniversitesi kuruluşunun 12., bahar şenliklerinin ise 11. yılını idrak ettiklerini belirterek 11. Bahar Şenliğini Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda başlatarak şehir ile üniversitenin bütünleşmesi ve bu anlamda  farkındalığın oluşmasını arzuladıklarını söyledi.

Bozok Üniversitesinde spor şenlikleri adı altında fakülte, yüksekokulu ve meslek yüksekokullarından  çok sayıda öğrencilerin farklı müsabakalara katıldığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey sonraki yıllarda fakülte olması hedeflenen Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu‘nun Yozgat’taki sportif faaliyetlerin hız kazanması anlamında  büyük katkısı olacağını ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasının sonunda 11. Bahar Şenliklerinin hem üniversite, hem de Yozgat için hayırlı olmasını temennilerinde bulundu.

Bahar şenliğinde konuşan Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi 11. Bahar Şenliğinin güzel geçmesi temennisinde bulunarak, Bozok Üniversitesi’nin şehrin sosyal ve kültürel hayatına çok büyük katkılar verdiğini dile getirdi. Belediye Başkanı Arslan üniversitenin bahar şenliklerini şehir merkezinde yapıyor olmasının şehir ve üniversite bütünleşmesine yönelik farkındalık kazandırması açısından son derece önemli olduğunu belirterek şehrinde buna daha çok katkı sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç üniversitelerin her şehir için önemli olduğunu vurguladığı konuşmasında şunları söyledi: “Üniversite bir şehirde, bir yörede değişimi başlatan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Üniversiteler şehirlerin gelişimi için ekonomik ve sosyal hayatı için önemli bir argümandır. Bu maksatla şehir ve üniversitenin beraber işbirliği içerisinde şehrin kalkınması ve halkta heyecan uyandırması için çeşitli yatırımların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Şu an elimizde 18 bin üniversite öğrenci var. Bu 18 bin üniversite öğrencisini on ile çarparsanız yaklaşık 200 bin  öğrenci eder. İşte bu 200 bin kişi Yozgatlı olmadığı halde Yozgat’ı takip ediyor demektir. Yozgat’taki sosyal hayat nasıl? Üniversite öğrencilerine halk nasıl davranıyor? Üniversite öğrencileriyle halk arasında nasıl bir iletişim var? Bütün bunlar Yozgat’ın geleceği için önemli adımlardır. Lokantasından tutun kafesine, kütüphanesine, kitapçısına ve esnafına kadar herkesin Yozgat’ın üniversite öğrencisine sahip çıkması gerekir. Çünkü bu öğrenciler bir değerdir. Hem Yozgat’ın gelişmesi hem yeni bir bakış açısın oluşması  hem de Yozgat’ın  tanıtımı açısından çok büyük bir değerdir. Eğer bu öğrenciler buradan olumsuz yargılarla giderlerse  biz istediğimiz kadar binaları süsleyelim buralarda faaliyetler yapalım; ama buradan 200 bin kişi Yozgat hakkında olumlu duygularla buradan ayrılırlarsa işte o zaman Yozgat dışa açılacaktır anlamı çıkar”

Etkinlik, şenlik meşalesinin yakılması halk oyunları gösterisi ve geçen hafta tamamlanan 11. Spor Şenlikleri müsabakalarında dereceye giren sporculara kupa ve madalyalarının verilmesi ile sona erdi.

Bu yıl 11.’si düzenlenen Bahar Şenliklerimiz Erdoğan Akdağ Kampüsü’nde yapılan çok sayıda sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle 11 Mayıs tarihine  kadar devam ediyor.