Sorgun İlçesi, Agahefendi Ortaokulu Salonu’nda açılan "TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi"ne, Sorgun Kaymakam Ali Arslantaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Öğrenciler tarafından hazırlanan 40 farklı projenin görücüye çıktığı sergide, 8’inci sınıf öğrencisi Furkan Kaan Çelik’in hazırladığı ‘Bozok Arena’ stadyumu projesi ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Fuar açılışında konuşan Kaymakam Ali Arslantaş, fuarda birbirinden ilginç projelerin yer aldığını belirterek, “Bu tür projeler öğrencilerin ufkunu açacak, bu sayede öğrencilerimiz kendilerini daha da geliştireceklerdir. Ben emeği geçen bütün öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Okul Müdürü Ömer Kahramanoğlu ise yaptığı açıklamada, TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi’ne 12 matematik, 8 Fen Bilimleri, 4 Sosyal Bilgiler, 6 Türkçe, 4 İngilizce ve 6 tane de Din Kültürü olmak üzere toplam 40 proje ile katıldıklarını belirtti.

Kahramanoğlu, 40 projenin 23 öğretmen ve 35 öğrenci tarafından hazırlandığını ifade ederek, “Öğrencilerin yaş gruplarına göre farklı farklı projeler çıktı. Hepsi kendi alanında güzel olmakla birlikte, en ilgi çekici olanı dönen stadyum. Bu stadyumda tribünler bir devre boyunca bir tur döndüğü için, maçı izlemeye gelenler hem farklı farklı açılardan maçı izleme şansı bulacak, hem ısıtmalar sayesinde aile ortamı sıcaklığında üşümeden maç izleyecek, hem de stadın içindeki değişik atmosferleri yaşamış olacak. Bunun haricinde çopur deniler çok amaçlı robot, matematiği sevimli, zevkli hale getiren değişik projeler, fen bilimlerinde vücudumuzda bitkilerin aynı özellikleri taşıdığını gösteren projeler dikkat çekenler. Bunların dışında hazırlanan projeler de, hepsi kendi alanında güzel projeler” diye konuştu.

(sorgun postasi)