İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı altında yer alan, özellikle kız çocuklarının okula devam oranlarının arttırılması hibe programı kapsamında, Yerköy ilçesi Şht. Sedat Nezih Özok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilecek olan “Bozkırın Kızları” isimli proje açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Yerköy Öğretmenevinde gerçekleşen tanıtım programına, Kaymakam Nevzat Şengök, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Satılmış Gündüz ve Metin Halıcı, Ankara İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yalçın Zerdali, Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlileri Doç. Dr. İbrahim Kısaç ve Yard. Doç. Hakan Gürün ve çok sayıda öğretmen katıldı.

Tanıtım programında konuşan proje uzmanı Birsel Aydoğan, amaçlarının başta kız çocukları olmak üzere okullaşma oranlarının artırmak olduğunu söyledi.Eğitim kalitesinin artırılması, eğitim ve iş piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesi yoluyla, insan kaynağına yapılan yatırımın artırılmasının da hedeflendiğini vurgulayan Aydoğan, "Kız çocuklarının okula kazandırılmaları konusunda hepimizin yapabileceği pek çok şey vardır. Kız çocuklarının eğitimi konusunda dikkat çeken broşürlerin hazırlanıp toplumun ortaklaşa kullandığı alanlara okul, çarşı, pazar, cami, park, sağlık ocağı, varsa halk eğitim merkezi ve toplum merkezi ve dağıtılmasında fayda olduğunu düşünüyorum" dedi.

Yöneticiler, öğretmenler ve tüm eğitim çalışanları arasında bir ekip bilinci içinde olumlu ilişkiler kurulması ve geliştirilmesine özen gösterilmesi gerektiğini belirten Aydoğan, "Öğretmenlerin mesleki gelişim, ihmal, istismar, insan ve çocuk hakları gibi konularda eğitim almaları gerekmekte. Geç kayıt yaptıran ya da devamsızlık yapan özellikle kız çocuklarının seviyelerinin yükseltilmesi için gerekli eğitim desteğinin verilmesi bu tür olumsuzlukların önüne geçecektir" diye konuştu. Hibe programının genel hedefi özellikle kız çocuklarının eğitim kalitesinin arttırılması, eğitim ve iş piyasası arasındaki bağın geliştirilmesi ve eğitimin her seviyesinde katılımın arttırılması yoluyla insan sermayesine yatırımın arttırılması ve geliştirilmesidir.

Projenin önemli bir hedefi olan “Mutlu Birey, Mutlu Türkiye” sloganına değinen İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerle Özellikle kız çocuklarının orta öğretim ve mesleki eğitim öğretime katılım oranının artması ve kız çocuklarının eğitimin ortamının kalitesinin arttırılmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Proje faaliyetlerinin başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasının Yozgat açısından büyük bir önem arz ettiğini belirten Saim Kuş proje ekibine ve katılımcılara teşekkür etti.