Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Meclis Başkanı’na “Sayın başkan, biz burayı terk edersek millet bunlardan korktu der, meydana inmezler, bizim yapacağımız tek şey burada ölmek” diyerek gerek Türkiye’nin gerekse Yozgat’ın gönlüne taht kuran Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta demokrasi nöbetine katıldı.
 
İlk durağı Yerköy olan Bakan Bozdağ, burada Vali Kemal Yurtnaç ve vatandaşlar tarafından büyük bir coşku ve gururla karşılandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı karşılamanın verdiği gururu yaşadıklarını dile getiren Vali Kemal Yurtnaç, Türkiye’nin büyük bir ihanetle karşı karşıya olduğunu, sokağa ilk çıkan Yozgat halkına ise hizmet etmekten dolayı büyük bir gurur duyduğunu kaydetti.

Türk Milleti’nin Türkiye Cumhuriyetinin seçilmiş Cumhurbaşkanının, meşru hükümetinin yanında olduğuna işaret eden Vali Yurtnaç, “ Fetuhllahçı terör örgütü Türk tarihinde görülmemiş bir ihanet sergiledi. Bunlara hukuki sınırlar içerisinde gerekli cevabın verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bunlar ve uzantıları zannettiler ki, Nene Hatunlar, Seyit Onbaşılar bitti. Ama halkımız demokrasisine, ülkesinin geleceğine sahip çıkmak için her zaman ayakta. Bir taraftan Boğaz Köprüsüne kamyonu ile gelen bir bacımız, diğer tarafta tankların önüne yatan bir kardeşimiz, diğer taraftan tankların altından çıkan bir kardeşimiz, öteki taraftan da TBMM bombalanırken, sığınağa gitme tartışması yaşanırken, ‘Biz meclisi terk edemeyiz, bu demokrasimizin intiharı olur, gerekirse burada öleceğiz’ diyen bir Adalet Bakanımız vardı.  Sizler de devletinin, milletinin, demokrasinin arkasında durduğunuz müddetçe bu ülke dimdik ayakta duracaktır. Bu hainlere hiçbir şekilde fırsat vermeyeceğiz” dedi.
 
“Bizler Sizinle Gurur Duyuyoruz”
“Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları ile karşılanan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Asıl biz sizlerle gurur duyuyoruz. Sizler dik duran, bile bile ölüme uçan bir Cumhurbaşkanı’nın yanında dik duran bir milletsiniz. Cumhurbaşkanımız sokağa davet ettiği anda onun yanında sokağa çıkan aziz bir milletsiniz. Bu kara günlerde Türk Silahlı kuvvetleri içinde yuvalanmış FETÖ mensuplarına karşı demokrasisine sahip çıkan aziz milletimiz var. Koruyucumuz önce Allah, sonra da aziz milletimiz olmuştur” şeklinde konuştu.

15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece Türkiye tarihi bakımından kara bir leke olduğunu ifade eden Bakan Bozdağ, “Bu demokrasimiz bakımından büyük bir kara lekedir. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde kümelenmiş Fetullahçı terör örgütü mensuplarınca şerefli ordumuzun elbiselerini giymiş, milletimizin verdiği vergilerle, Türkiye’nin düşmanlarına karşı kullanmak üzere kendilerine emanet edilen uçakları, helikopterleri, silahları, bombaları, zırhlı araçları alarak ve kullanarak aziz milletimize ateş etmiş ve darbe teşebbüsünde bulunmuştur” dedi.
 
“Muhafızı Allah Olanın Başka Bir Muhafıza İhtiyacı Yok”
Hesabın en büyüğünün Allah’ın hesabı olduğunu belirten Bakan Bozdağ, “Planı kim yaparsa yapsın, planın en büyüğünü yapıcı Cenabı Allah’tır. Kim hangi tuzakları kurarsa kursun en hayırlı tuzak kuran yüce Allah’tır. Rabbim onların planlarını boşa çıkardı. Tuzaklarını başlarına çevirdi. Onlar kendilerince iyi hesap yapmışlardı. Her şey tıkır tıkır işleyecekti. Cumhurbaşkanımızı Marmaris’te infaz edip, Türkiye’yi karıştıracak, milleti birbirine kırdıracak, arkasından da yönetime el koymayı planlıyorlardı bu alçaklar. Ama hesaplar tutmadı. Eskiden asker içerisinde yuvalanmış cuntalar veya asker veya başkaları yönetime el koymak istediği zaman düdüğü duyunca siyasetçiler şapkalarını koyar kaçardı. Medya susar, her taraf karartılır, Vatandaş evine mahkûm edilirdi. Ama bu sefer hesap tutmadı. Neden peki, vatandaş meydana indi, ayağa kalktı. Cumhurbaşkanı şapkasını bırakıp kaçmadı. Türkiye’nin, CHP, MHP ve diğer siyasi partileri tek ses oldu. Darbeye hayır, demokrasiye evet dedi. Medyalarımız bir oldu, sivil toplum bir oldu, meclisimiz bir oldu, bir olduk, diri olduk bu alçaklara hep birlikte geçit vermedik. Hep birlikte büyük bir sınavdan geçtik” diye konuştu.