Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işıkla birlikte, Yozgat Polis Eğitim Merkezi'nin 16. Dönem açılış törenine katıldı.

Bozdağ Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bozdağ'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Terör Kimseye Yarar Getirmez
"Herkese şunu ifade etmeye çalışıyoruz ki terör hiç kimseye yarar getirmez. Göz yaşından kandan şiddetten başka bir sorun ortaya koymaz. Bu güne kadar terörle elde edilmiş bir netice yoktur. Bundan sonrada terörle netice edilmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlü bir devlettir. Terörle uzun yıllardır mücadele eden bir devlettir. Türkiye de şu anda adı unutulmuş terör örgütleri mevcut terör örgütleri, dışardaki terör örgütleri şunu çok iyi bilmelidir ki terörre Türkiye'nin vereceği prim asla yoktur. Teröre karşı en etkin en karşı bir biçimde hükümetimiz, güvenlik güçlerimiz mücadelesini bundan sonrada sürdürecektir. Teröre destek veren yabancı güçlerde bunu iyi bilmesi lazımdır.terörden medet umanların hepsi bu güne kadar hayal kırıklığına ağradığı gibi bundan sonrada hayal kırıklığına uğrayacaktır. "

Soruşturmada Önemli Delillere Ulaşıldı
"Bu saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba ve onlarla işbirlği yapanlarla ilgli Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürüyen bir soruşturma var. Soruşturma kapsamında şu ana kadar çok önemli delillere ulaşıldığını biliyoruz. Bu deliller çerçevesinde PKK- YPG Organizasyonu bir terör saldırısıyla malesef Türkiye bir kez daha karşı karşıya kalmıştır. Hem PKK acımasız bir terör örgütüdür, aynı şekilde PYD -YPG 'de açıkça PKK’nın uzantısı acımasız bir terör örgütüdür. Son saldırı bunu bir kez daha ortaya koymuştur. Ama hala YPG ve PYD’nin destekçisi olduğunu söyleyen ülkelerin bu konudaki desteğini sürdürüyor olması oldukça manidardır. Biz herkese terörü kim yaparsa yapsın kimden gelirse gelsin ona karşı birlikte olmak gerektiğini ifade ediyoruz. Türkiye’nin dostları da PYD, YPG, PKK, DEAŞ ve bütün terör örgütlerine karşı Türkiye’nin yanında samimi olarak durmaları lazım. Türkiye’nin yanında lafla değil icraatlarıyla da durmaları lazım. Maalesef lafı başka icraatı başka olunca bu samimiyeti elbette Türkiye’de sorgulamaktadır. Herkes sorguluyor. Umarız ki bundan sonra teröre karşı hem sözümüzle hem eylemimizle bir hareket etme imkanı buluruz."

HDP'nin Teröre Karşı Tutumu
"Parlamento milletin temsil edildiği bir yer. Milletin temsilcileri, millete sıkılan, milletin evlatlarına sıkılan; milletin askerine, polisine, ordusuna ve devletine sıkılan terör kurşunları karşısında birlik olması birlikte tavır koyması doğru olandır. Maalesef HDP, sadece bugün değil, daha önce işte BDP, DTP,HDP çizgisinde olan partilerin tamamı, terör karşısında parlamento bildiri yayınlamak istediğinde bildirilerin altına imza atmamıştır. Bugün de bu tavrını HDP sürdürmüştür. Şaşırtıcı değildir. HDP, bekleneni kendisinden yaptığı kanaatindeyim.

Bir yandan barış, bir yandan insanlar ölmesin diyeceksiniz, başkalarını şiddetle suçlayacaksınız, öte yandan da terörü lanetlemeyeceksiniz. Teröre karşı ortak bir duruşun altına imza atmayacaksınız. Bu samimi bir yaklaşım değildir. HDP, şu anda PKK teröristlerinin ortaya koyduğu eylemleri meşrulaştırma gayreti içerisinde, öte yandan da PKK terör örgütünü meşrulaştırma çabası içerisindedir;PKK, PYD, YPG ve diğer terör örgütleriyle arasına maalesef mesafe koymayı başaramamıştır. Hükümete, devlete dönük yaptığı eleştirilerin milyonda birini PKK’ya yapamamıştır. “Hendekleri kapatın, barikatları kaldırın, silahları susturun, dağdan inin, terörü bırakın, şiddeti bırakın.” lafını bir türlü söyleyememiştir. Yani o yüzden, HDP’nin bu tutumu bizim için yadırgatıcı bir tutum değildir. O yüzden buradan diyorum ki HDPlilere “Ağzına bir daha ‘barış’ sözünü almayın, bir daha ‘insanlar ölmesin.’ sözünü almayın, çünkü bunlar sizin ağzınıza yakışmıyor, size hiç yakışmıyor.” Samimiyetsiz tutumlarının ispatı."