Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Sorgun Ziraat Odası ortak hizmet binası açılışını gerçekleştiren Adalet Bakanı Bozdağ, Almanya Parlamentosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili almış olduğu kararı sert bir dille eleştirirken, kararın yok hükmünde olduğunu söyledi.

Bakan Bozdağ konuşmasında şunlara değindi: "Yozgat’ımız, Sorgun’umuz, Türkiye’miz her alanda olduğu gibi Sanayileşme alanında da büyük değişimleri dönüşümleri yaşamaktadır. Son 14 yıl içerisinde Türkiye’nin ekonomisi, Türkiye’nin alt yapısı, Türkiye’nin siyaseti, Türkiye’nin eğitimi, sağlığı, ulaşımı, turizmi, büyük bir değişimi dönüşümü yaşamıştır. Son 14 yıl içerisinde 230 milyar dolar olan gayri sarfi yurtiçi hasıla tam 810 milyar dolar seviyesine çıkmıştır. Yaklaşık üç buçuk kat artış var. Enflasyon tek haneli rakamlara inmiş, bütçe açığı %12 den %1,2'lere gerilemiştir. Hem yollarda, hem sağlıkta, hem adalette büyük reformlara imza atılmış ve büyük rahatlamalar olmuştur. Yozgat ve Sorgunda bundan nasibini aldı hızlı treni ile, bölünmüş yolu ile şehir hastanesi ile büyüyen bir Yozgat var. Sorgunun 20 km ilerisinde havalimanımız olacak ve havalimanımızın ikinci büyük organize sanayi bölgesi olan Bozok OSB olacak havalimanından indiğinizde yürüyüş mesafesinde bölünmüş yol, hava yolu, hızlı tren yolu ve bütün bunların merkezinde sorgun var Sorgun bütün bunlardan istifade edecek, Yozgat bundan istifade edecek çünkü yatırımcının bir yere gelmesi için altyapının iyi olması son derece önemli yolları, otelleri, sosyal ve ekonomik imkanları ile güçlü bir alt yapıya sahip olursanız yatırımcı oraya kolay gelir. İnşallah YHT’nin faaliyete girmesi Bozok havalimanını açılması ve ikinci büyük OSB’nin faaliyete girmesiyle bu altyapıdaki ilerleyiş Yozgat’ı daha ileri bir noktaya taşımış olacaktır. Sorgun ticaret ve sanayi odası 2003 hükümetimizin Sorgun’a kazandırdığı bir eser. Bu eserin ilçemize kazandırılmasında öncü rol oynayan İlyas Arslan abime bir kez daha huzurlarınızda rahmet diliyorum şükran ve dua ile yad ediyorum Allah razı olsun.

KİMSE TÜRKİYE’NİN KARARLI ADIMLARINI DURDURAMAYACAKTIR.
Türkiye’nin büyümesinin gelişmesinin ve değişmesinin pek çok nedeni var ama en önemli nedeni nedir derseniz ilk önemli nedeni; Siyasi istikrardır. İkincisi güçlü iktidardır. Üçüncüsü iyi yönetim, dört bu üçlünün doğurduğu güven iklimi ve bu iklimin doğurduğu hizmetlerdir. Eğer bir ülkede siyasi istikrar, güçlü iktidar iyi yönetim ve güven ortamı olmazsa ne yaparsanız yapın netice alamazsınız. Hamd olsun Türkiye milletimizin sandıkta temsil ettiği siyasi istikrar’a yine milletimizin sandıkta kurduğu güçlü Ak parti iktidarları ile yoluna devam etmiştir. Hükümetlerimiz döneminde ortaya koyan iyi yönetim anlayışı geceyi gündüze katarak koşan çalışan ter döken anlayış, Türkiye’ye ve aziz milletimize kazandırmış bundan sonrada kazandırmaya devam edecektir. Her taraf yangın yeri gibidir. Suriye yanıyor, ırak, Ukrayna, Yunanistan bakın bu kadar etrafında yangın olan bir ülke Türkiye ama hamd olsun Türkiye’de yangın yok, Türkiye’de istikrarsızlık yok, Türkiye’de zayıf iktidar yok, siyasi istikrar var iyi yönetim var, güven var. Bunu korumakta da kararlıyız. Kimse Türkiye’nin kararlı adımlarını durduramayacaktır. Kararlı bir şekilde Türkiye’miz yoluna devam edecektir. Bundan kimsenin endişesi olmasın, terörle mücadelesini bugüne kadar etkin bir şekilde nasıl sürdürdüyse bundan sonrada aynı şekilde sürdürecektir. Türkiye’yi Suriye’ye, Irak’a dönüştürmek isteyen taşeronlar ve o taşeronları kullanan ağababaları bugüne kadar nasıl kaybettilerse bugünde yarında kaybedeceklerdir. Çünkü bu milletin sağduyusu aklı selimi Türkiye devletinin gücü kudreti ve bu devletin yönetici aklı olan hükümetimizin ve güvenlik güçlerimizin sağduyulu emin kararlı mücadele anlayışı her zaman olduğu gibi devam edecektir. Terör oldukça bu mücadele devam edecektir. Silahlar bırakılmakla kalmayacak gömülecek ve ondan sonra bu iş bitti denilecek oraya gidene kadar geri adım yok, gevşeme yok, vazgeçme yok, kararlı bir şekilde devam edecek. Nasıl şehirlerin içi teröristlerden temizlendiyse, kazdıkları hendeklere onlar gömüldüyse bu ülkenin kırsalı, dağları, ovaları da terörden ve teröristlerden temizlenene kadar bu mücadele kararlı bir şekilde devam edecektir. Bu vesile ile ülkemizin birliği beraberliği ve bölünmez bütünlüğü için şehit olan bütün vatan evlatlarını bir kez daha huzurlarınızda şükranla minnetle  dua ile yad ediyorum. Eğer bir vatan uğrunda ölmeyi göze alanlar, uğrunda ölmeyi cennete gitmek gibi büyük şeref kabul edenler varsa vatan olmaya devam eder.

Akif'in dediği gibi; Şüheda toprağı sıksan şüheda, Canı cananı bütün varımı alsında, etmesin dünyada beni vatanımdan cüda. Esasında aldığımız her avuç toprakta şehitlerimizin kanı var. Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı düşün altında binlerce kefensiz yatanı bütün bunlar bir yeri vatan kılan en önemli şeyin o yer için ölmeyi şeref kabul eden insanların varlığı olduğunu gösterir. Eğer Türkiye’de biz birliği beraberliği ve bölünmez bütünlüğü korumak için şehit olmayı göze alamazsak Türkiye diye bir vatanın üzerinde alnımız ak başımız dik yaşama hakkını kaybederiz. Türkiye üzerine hesap yapanlar onu iyi bilsinler bu ülkede 78 milyon gözünü kırpmadan şahadet mertebesine koşmaya hazır insan vardır. Allah’ın izniyle de bu anlayış olduğu sürece de Türkiye yoluna güçlü bir şekilde devam edecektir. Türkiye üzerindeki bütün hesaplar boşa çıkacaktır.

TARİHLER SİYASİ KARARLARLA YAZILMAZ
Başka ülkelerde Türkiye ile hesaplar yapıyor bakın bugün Almanya parlamentosu bir karar aldı sözde soykırım iftiralarını tanıyan bir meclis kararı aldı. Sorgun’dan bir kere de ben ifade ediyorum; Ermeni soykırım iftiraları, iddiaları Türk milletine bir iftiradır. Türkiye devletine bir iftiradır. Türk tarihine bir iftiradır, atalarımıza iftiradır. Parlamentoların karar alması tarihi iftiraları hakikat yapmaz. Alman parlamentosu değil bütün dünya parlamentoları karar alsa bu millete leke sürmeyi, bu devlete leke sürmeyi aziz devletimizin ve milletimizin tarihine leke sürmeyi başaramayacaklardır çünkü bizim ayıbımız yok; Atalarımızın, dedelerimizin, ceddimizin yüzümüzü önümüze eğdirecek kara delikleri yok, bizim tarihimizde övünecek sayfalar var. Merhametin şefkatin el uzatmanın yardım etmenin ne olduğunu gösterme var. Suriyelilere kucak açan biz ölümden kaçanlara imdat diyen biz, Merkel’in Almanya’sı ne yapıyor, Avrupa’sı ne yapıyor. Suriyeliler Avrupa’ya gitmesin diye duvarlar örüyorlar. Herkes tedbirler alıyor aman Suriye’de ölsünler buraya gelmesinler! Yaşasınlar diye bir gayret var mı? Bir çaba var mı? Dünya isterse Suriye’deki Esed’in katliamı anında bitmez mi? Katliamları seyrediyorlar. 500 binden fazla insan 10 milyondan fazla insan göçer hale geldi kendilerini medeni kabul edenler sadece ölü sayıcılığı yapıyorlar. Bu ölümleri durdurmak için parmaklarını dahi kıpırdatmıyorlar. Yahudileri yakacaksın fırınında sonra kalkıp Türk milletini soykırım iftirasıyla itham edeceksin. Almanların bunu bir yere not etmesinde fayda vardır. Türk milleti ve Türk Devleti kendine dost olanı dost olmayanı da yazar ve unutmaz. Biz bu kararı, bu kararı alanları da unutmayacağız. İşin daha ilginci bu kararı alanların içerisinde geçmişte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazan birileri de var. Onlar da Türkiye’nin düşmanıdır. Türk düşmanı tarihine düşman, kompleksli zavallılar. Kendi tarihine düşman, tarihini bilmiyor. Kendi devletine düşman devletini bilmiyor. Sonra da yeri gelince ben Türk vatandaşıyım, benim atam dedem Türk’tür diyor. Atası dedi Türk olan atasına, dedesine, tarihine, milletine, devletine iftira edenlerin önünde koşmaz. Ama maalesef kendi atasına, tarihine birileri iftira ediyor, birileri sövüyor bunlar önünde koşuyor. Onurlu birisi, adam olan insan onur ve haysiyetini, şerefini taşıyan biri bunu içine sindiremez. Ama bunlar böyle. Onun için bu zavallılara bakıp da Türkiye böyledir diye değerlendirenlere de söylüyoruz.

BU KARAR BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR
Türkiye bu hainleri, tarihine devletine milletine atasına düşmanlık eden ve onlarla beraber olanları her zaman nasıl andıysa bundan sonra da öyle anacaktır. Bundan da kimsenin endişesi olmasın. Türkiye yoluna devam edecektir. Türkiye'nin tarihini, Türk Devleti'ni parlamento kararları lekeleyemeyecektir. Biz her zaman söylüyoruz. Parlamentolar siyasi karar alır, tarihler siyasi kararlarla yazılmaz. Tarihi birileri yapar birileri yazar. Tarihi hakikatler de kanunlarla kararlarla değişmez, değiştirilemez.  Bunlar zannediyorlar ki parlamento kararı alırsak tarihi hakikatleri değiştiririz. Değiştiremeyeceklerdir. Milletimizin, devletimizin yürüyüşünü de durduramayacaklardır. Bunu da buradan bir kez daha ifade etmekte fayda görüyorum. Kimse endişelenmesin.

Bu karar bizim için yok hükmündedir. Onlar istedikleri kadar kendi kendilerine biz bunu yaptık desin, dursun bizim açımızdan kıymeti harbiyesi yoktur ama kıymeti harbiyesi yoktur diye de bu kararı alanlara ilişkin bakışımızı sorgulamayacağımızı kimse bizden beklemesin. Türkiye bu kararı alanlarla ilgili neler yapacağımızı elbette kendisi değerlendirip kararlarını verecek ona göre adımlarını atacaktır.

Değerli Sorgun’lu kardeşlerim bugün iki tane valimiz var aramızda birisi Yozgat’ımıza dört yıldır hizmet eden Vali’miz Sayın Abdülkadir Yazıcı Bey. Ben huzurlarınızda sayın Yazıcı’ya ilimize, ilçemize, beldelerimize, köylerimize yaptığı hizmetlerden dolayı şahsım, milletvekili arkadaşlarım ve Yozgat’lı hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum. Sağ olsun kendisiyle dört yıl uyumlu bir şekilde, ilimizin daha ileri gitmesi için çabalar sarf ettik, gayretler yaptık. Kendisi de her zaman bu çabanın en önünde yer aldı nasip böyleymiş. Olanda hayır var. Gönlümüz isterdi ki başka yerde olsun ama bunlar takdir görevleri ilerde yeniden değerlendirme imkanları yine vardır. Ben o nedenle Sayın valimize yaptığı hizmetlerden dolayı bir kez daha teşekkür ediyor hayatının bundan sonraki döneminde başarılar diliyoruz. Kardeşliğimiz, Yozgatlılığı bundan sonra da eminim ki devam edecektir. Sorgun ilk defa zannedersem Sorgun’dan bir vali gönderiyor. Daha önce Sorgun da kaymakamlık yaparken Vali olan odu mu olmadı. İlk defa bir vali gönderiyor. Onun için yeni Erzincan Vali’miz Ali Arslan taşkın Beyefendiye de yeni görevinde başarılar diliyorum. Eminim ki Erzincan da gittiği zaman farkını gösterecek. Yaptığı hizmetlerle farkını gösterecek, Erzincanlıların gönlünü kazanacaktır. Ona da huzurlarınızda başarılar diliyorum, kolaylıklar diliyorum.

Ziraat odaları bizim için önemli hayvancılık, tarım Yozgat için oldukça önemli burada başkanlarım var. Onlar Yozgat’ta hayvancılığın daha büyük destekler alması için talepleri vardı. Yozgat da GAP kapsamına girsin diye talepleri vardı. Şimdi 65. Cumhuriyet Hükümetinin Başbakanının başkanlığında yapılan bir toplantıda Yozgat ilinin KOP kapsamına alınma kararı verildi ve bankalar kurulu imzaladı. Şimdi Cumhurbaşkanımızda. İnşallah KOP kapsamına girmek suretiyle hayvancılık ve tarım alanında ki desteklerden Yozgat GAP, KOP ve DOKAP nasıl istifade ediyorsa aynı şekilde istifade edecektir. Şu anda Cumhurbaşkanlığında kararname zannedersem bugün yarın çıkacaktır hayırlı uğurlu olsun. Yeni başbakanımız biliyorsunuz icraatçı bir başbakan, o yönüyle anılan birisi. İlk icraatlarından birisi de bakanlar kurulunda Yozgat’ı GOP kapsamına almak oldu. Burada Sayın Başbakanımıza da huzurlarınız da teşekkür ediyorum."

Açılış törenine; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Yozgat Valisi  Abdulkadir Yazıcı, Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yusuf Başer ve Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan katıldı.