Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat'ta partisinin Çekerek ilçe teşkilatının 6'ıncı Olağan Kongresine katıldı. Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, hükümetin Irak konusunda attığı adımlara değindi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin silahlı kuvvetleri, bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin karşı karşıya olduğu bütün tehlike, tehdit ve saldırıları aşacak, yok edecek, güce ve kudrete sahiptir. Bundan kimsenin endişesi olmamalıdır" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin aldığı referandum kararı ve yaptığı halk oylamasının gayrimeşru olduğunu söyleyen Bozdağ, "Referandum Türkiye bakımından yok hükmündedir. Orada olup biten hadiseler Türkiye'nin milli güvenliğiyle doğrudan ilgilidir. Milli güvenliğimizle ilgili bugün de gelecekte de tehdit oluşturmaktadır. Aynı şekilde Irak'ın, aynı şekilde İran'ın milli güvenliğiyle doğrudan ilgili ve onlar için tehdit oluşturan gelişmeler yaşanmıştır. Türkiye bu gelişmeleri engellemek için elinden gelen her türlü çabayı milletimizin ve devletimizin üstün yararını korumak için ortaya koymuştur. Bir yandan Irak merkezi hükümetiyle ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile görüşerek bu işin durdurulması için çalışırken öte yandan uluslararası toplumla bu işi durdurmak için mücadele etmiştir. İsrail dışında hiçbir ülke buradaki referanduma onay vermemiştir. Türkiye kararlılığını göstermek bakımından tezkereyi erkene çekti. Milli Güvenlik Kurulu'nu öne çekti. Milli Güvenlik Kurulu'nda konuşulan kararları Bakanlar Kurulu'nda ele aldı ve bu noktada meseleyi parlamento da görüşerek somut adımlar attı. Arkasından sınırda bir askeri tatbikat başlatıldı. Olabilecek her türlü gelişmelere karşı hazırlık yapıldı, tedbir alındı. Buna rağmen referandum gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti devletinin hükümetinin politikaları bu konuda açıktır, nettir bir kafa karışıklığı kesinlikle söz konusu değildir" diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Parti Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kerkük için yaptığı '5 biz ülkücü hazır' açıklamasını hatırlatan Bozdağ şunları söyledi: "Esasiyetinde bu bir hassasiyetin ifadesidir. Ama şunu bilmemiz lazım Türkiye Cumhuriyeti devletinin silahlı kuvvetleri bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin karşı karşıya olduğu bütün tehlike, tehdit ve saldırıları aşacak, alt edecek güce ve kudrete sahiptir. Bundan hiç kimsenin endişesi olmamalıdır. Polis teşkilatımız, istihbarat teşkilatımız, ordumuzun imkan ve kabiliyetleri Türkiye'nin karşı karşıya olacağı her türlü, tehlike ve tehdidi bertaraf edecek güçtedir. O yüzden hiç kimsenin durumdan vazife çıkarmasına gerek yoktur, ihtiyaç yoktur. Devletimizin, anayasamızın, yasalarımızın emriyle yetkilendirilmiş kurumlarımızın, kuruluşlarımızın organları görevini başındadır. Onlar devletimizin aleyhine olacak gelişmelere izin vermemek için teyakkuz halindedir. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Eğer bir gün Türk milletinin ve Türkiye devletinin bugünü ve geleceği ile ilgili sıkıntı olur da bu ülkenin güvenlik güçleri, silahlı kuvvetleri, istihbaratı ve diğer birimleri bu tehlikeleri karşılamaya gücü yetmezse o zaman ordu, millet olmanın gereğini bu millet yapar."