Çanakkale Zaferinin 102. yılı ve 18 Mart Şehitleri anma günü nedeniyle Boğazlıyan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şehit Aileleri ve Gaziler VEFA bürosunca ilçemizdeki şehit aileleri, gaziler ve öğrenciler Çanakkale gezisine götürüldü. Destanların yazıldığı tarihe tanık olan heyet özellikle Çanakkale Şehitleri Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Seyit Onbaşı Anıtı ziyareti ile İstanbul'da Eyüp Sultan Camii ve Bursa Ulu Camii'nde duygulu anlar yaşadı.

Çanakkale Zaferinin 102. yılı ve 18 Mart Şehitleri Anma günü nedeniyle Bursa, Çanakkale ve İstanbul’a giden Şehit Aileleri ve Gaziler ile öğrencilerden oluşan heyet, 4 gün boyunca Şehitlikler, tarihi ve kültürel yerleri gezdi.

Boğazlıyan Kaymakamlığı'nca "Bir Hayale Dokun Projesi" kapsamında ayrıca öğrencilerin de eşlik ettiği gezi kapsamında, tarih bilgilerini ve kültürlerini güçlendirmek, aynı zamanda atalarımızın vatanı müdafaa ettiği toprakları bizzat yerinde görmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen geziye katılan heyet, Çanakkale destanının yazıldığı yerleri gezme ve tanıma fırsatı yakaladı.

Vakıf Müdürü Turan Kaya, başkanlığında Boğazlıyan'dan hareket eden kafile rehber eşliğinde Çanakkale Eceabat’ta 57. Alay Şehitliği, ardından Kesikdere Şehitliği, Conk Bayırı ve Çanakkale Şehitleri Anıtı, Seyit Onbaşı Anıtı ve Tabyalarını ziyaret ederek tarihi yarımada gezisi tamamladı.

Gezi kapsamında ayrıca Bursa’nın tarihi mekanlarından Ulu Camiyi’de ziyaret etme fırsatı yakalayan heyet, ayrıca İstanbul'da Eyüp Sultan Cami ve Türbesi ile tarihi ve turistik yerleri ziyaret edip, vapurla boğaz turunun ardından Boğazlıyan'a döndü.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ TEŞEKKÜR ETTİ
Şehit ve Gazi aileleri, "Tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale ruhunu oradaki aziz şehitlerimizi ziyaret etmek, onlara bir dua okumak, ayrıca tarihi ve kültürel yerleri gezme fırsatı sunan Boğazlıyan Kaymakamı sayın Davut Sinanoğlu ile gezi boyunca bize eşlik eden Vakıf Müdürü Turan Kaya'ya ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz. Evlatları, vatan için şehit olmuş aileler ve gaziler olarak devletimizin bize sahip çıkmasından, yanımızda olmasından çok mutluyuz" dediler.

Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şehit Aileleri ve Gaziler VEFA bürosunca ilçedeki şehit aileleri ve gaziler ile 'Bir Hayale Dokun Projesi' kapsamında öğrencilerin Çanakkale gezisine götürüldüğünü söyledi.

Sinanoğlu, "Bu vatan uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizi yetiştiren, en değerli varlıklarını kaybetmiş olmalarına rağmen tek sözleri 'vatan sağ olsun' olan eli öpülesi şehit yakınlarımız ile kahramanca savaşan ve gazilik gibi şerefli bir mevkii hak eden gazilerimizi manevi duyguların harman olduğu tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Şehitliğimizi ziyaret etmeleri için bu geziyi düzenledik. Her Türk evladının mutlaka görmesi gereken on binlerce isimsiz kahramanı bağrında barındıran bu vatan toprağını ziyaret etmek, şehitlerimize bir Fatiha okumak gerektiği düşüncesi ile bu gezi programı düzenlendi. Bu vesile ile tüm Şehitlerimize Allah'tan rahmet diler, gazilerimize de şükranlarımı sunarım" ifadelerinde bulundu.

Boğazlıyan'dan yoğun duygularla tarihi ve turistik yerleri gezme imkanı bulan heyet, gittikleri mekanlarda bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.