Boğazlıyan İlçesinde, şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek amacıyla Şehit Aileleri ve Gaziler için 'Vefa Bürosu' oluşturuldu.

Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Vefa Bürusunun kurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Bağımsızlığımızı, milli ve manevi değerleri korumak uğruna savaşan veya terörle mücadele eden güvenlik görevlileri ve hatta sivil vatandaşlar, bu yolda ya yaşamlarını kaybetmekte ya da yaralanarak zor hayat şartları altında yaşamak zorunda kalmaktadır.

Devletimiz, son 15 yılda şehitlerimiz, yakınları ve gazilerimiz için reform niteliğinde ve onların layık oldukları şekilde çalışmalar yapmıştır. Hayatlarını yitiren vatandaşlarının geride kalanları ve hayatta kalanların kendileri ve aileleri için, çeşitli sosyal politikalar ve hizmetler uygulayarak, bu sorunun en asgari derecede hissedilmesini sağlamaya çalışmaktadır.

Bu doğrultuda uygulanan sosyal koruma politikalarının temel gayesi; ülkesinin varlığı için hayatından veya sağlığından olan fedakâr vatandaşların ve ailelerinin toplum içinde, insan şeref ve haysiyetine yaraşır şartlarda, hayatlarını huzur ve refah içinde idame ettirmelerini sağlamaktır.

Bu amaçlarla Kaymakamlığımızın himayesinde şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazilerin her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korunması amacıyla; ilçede yerel proje ve çalışmalar yapılmasını koordine etmek, şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla Şehit Aileleri ve Gaziler "Vefa bürosu" oluşturulmuştur."