Solucan ve solucan gübresi üretilmesi manasına gelen vermikültürün ülkemizde bilinilirliğini ve yaygınlığını artırarak organik tarıma destek olmak amacıyla kurulmuş olan Vermikültür Derneği Başkanı Ayşe Coşkun ve beraberindeki girişimciler, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu’nu makamında ziyaret ederek solucan, solucan gübresi ve sektör hakkında bilgiler verdi.

Solucan, solucan gübresi ve sektörün koşulları hakkında bilgiler veren ve özellikle solucan gübresinin faydalarından bahsedilerek dünyada çok yaygın olarak kullanılan solucan gübresinin ülkemizde henüz yeni yeni tanınmaya başlandığı belirten Ayşe Coşkun, "Solucan gübresi toprağın organik madde miktarını arttırdığından, toprak tekstürünü iyileştirir ve kimyasal kullanımını zamanla azaltır. Sorunlu, verimliliğini, organikliğini yitirmiş ve sürekli kimyasala maruz kalmış toprakların ıslahını sağlar. Ayrıca toprak verimliliğini ve dolayısıyla ürünün verimini arttırır, toprağın nem, tuz, pH ve strüktürünü düzenler ve toprağın su tutma kapasitesini ve havalanmasını arttırır" dedi.

Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu ilçenin tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu, verimli toprakların kimyasal gübre kullanımı dolayısıyla zamanla verimsizleşmeye başladığını belirterek, Solucanların ürettiği gübre sayesinde, kimyasal maddelerden dolayı bozulan toprakların eski verimine kavuşabileceğini söyledi. 

Kaymakam Sinanoğlu “Boğazlıyan ilçesi olarak solucan ve solucan gübresi ile organik gübre üretimi konusunda pilot uygulamalar yapmak ve girişimcilerimize destek vermek istiyoruz. Vermikültür Derneği Başkanı Ayşe Coşkun hanımefendinin sektörün bilinilirliğinin artırılması ve standartlaşmanın sağlanması amacıyla yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ediyor ilçemize bu konuda danışmanlık yapacağından dolayı kendisine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.