Boğazlıyan İlçesinde KOSGEB tarafından açılan uygulamalı girişimcilik kursuna katılan bayanlar Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal'ı ziyaret etti.

Boğazlıyan'da İşkur İl Müdürlüğü'nce finansmanı sağlanan ve KOSGEB tarafından yürütülen hibe destekli proje kapsamında bayanlara yönelik açılan uygulamalı girişimcilik kursu tamamlanırken, Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal'da ilçede bayanlara yönelik bir iş merkezinin açılacağı ve Kadın Girişimci Derneği'nin kurulacağı müjdesini verdi. Çevre illerde bayanlara yönelik 200 kişilik kontenjan verilirken, Yozgat'ta bu sayı 450'ye çıktı.

Kurs eğitmeni Bünyamin Ersoy ve bayanlardan oluşan grubu makamında kabul eden Belediye Başkanı Hamdi Erdal, göçü önlemek ve yeni iş alanları ortaya çıkarmak anlamında KOSGEB'in verdiği hibe desteklerinin oldukça önemli olduğunu ve kendi işini kurmak isteyen girişimci ruhuna sahip bayanların bu desteklerden faydalanması gerektiğini söyledi. 

KOSGEB projelerinin Boğazlıyan için çok önemli olduğuna dikkat çeken Erdal, bu fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve 'iş birliği, güç birliği' projeleri ile Boğazlıyan'ın yenilikçi alanlara girmesi gerektiğine işaret etti. 

Desteklerle açılan yeni işletmelerin hem aile hem de ilçe ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını dile getiren Erdal, "İlçede ürün çeşitliliğinin artması beraberinde markalaşmayı da getirir. Ekonomiye can suyu olur. Ekonomik nedenlerle iş kuramayan girişimcilere bu tür destekler çok önemli" dedi. 

İşkur İl Müdürü Nevzat Atak'a da teşekkür eden Erdal, "Böyle bir eğitim programının Boğazlıyan'da olmasından dolayı da ayrıca mutluluk duyuyorum. Girişimcilik cesaret istiyor, yürek istiyor. İnşallah bu alınan eğitim ve KOSGEB desteği, devletimizin, hükümetimizin desteği ile çok güzel işlere imza atacaksınız" diye konuştu. 

BAYANLARIN TALEBİNİ KIRMADI
Belediye Başkanı Erdal, bayanların 'bayanlara yönelik bir iş merkezi' talebini de geri çevirmeyerek, müjde verdi. Maddi manevi ne gerekiyorsa belediye olarak her türlü yardımı yapacaklarını ifade eden Erdal, belediye hizmet binasının 4. katının bayanların hizmetine sunulacağını söyledi. 

BOĞAZLIYAN ÇOK ŞANSLI
Kurs eğitmeni Bünyamin Ersoy ise Belediye Başkanı Hamdi Erdal'a teşekkür ederek, "Boğazlıyan Ticaret ve Sanayi Odası'nda uygulamalı girişimcilik eğitimi kursu veriyoruz. Eğitimlerin finansmanı Yozgat İşkur tarafından karşılanıyor. Kursiyerlerimize günlük 20 lira veriliyor. İş Kur İl Müdürü Nevzat Atak, Boğazlıyan'da uygulamalı eğitim kursunun açılması noktasında yoğun bir çaba sarf etti. İşkur tarafından il genelinde 450 kişiye eğitim veriliyor. Çevre illere 200 kişilik kontenjan verilirken, Yozgat'ta 450 kişilik kontenjan açıldı. Boğazlıyan'da 25 kişilik kurs açıldı. Kursu başarıyla bitirip, kendi işini kuran bayanlara 50 bin TL hibe desteği veriliyor" ifadelerinde bulundu. 

Belediye Başkanı Hamdi Erdal'ın Boğazlıyan için büyük bir şans olduğunu da dile getiren Ersoy, "Başkanımız bayanlara yönelik bir iş merkezinin açılmasına destek sağlayacak. Ayrıca Kadın Girişimci Derneği'nin kurulması planlanıyor. Belediye Başkanımız Hamdi Erdal ve İşkur İl Müdürü Nevzat Atak'a teşekkür ediyorum" dedi.