Boğazlıyan´da Gençlere Ergenlik Anlatıldı

Boğazlıyan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabipliği´nce lise öğrencilerine yönelik ergenlik dönemi sorunları anlatıldı.
Yayınlanma tarihi: 22 Mart 2015, Pazar günü, saat: 15:46

Boğazlıyan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabipliği´nce lise öğrencilerine yönelik ergenlik dönemi sorunları anlatıldı.

Boğazlıyan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Nur Yazar, tarafından Boğazlıyan Necmettin Yıldız Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen seminere Boğazlıyan Cemil Çiçek Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri katıldı. 
     
Dr. Nur Yazar, seminer sonrası yaptığı açıklamada, gençler için önemli bir geçiş süreci olan ergenlik dönemi hakkında bilgilendirmelerde bulunduklarını ve sorunları asgariye indirgemeyi hedeflediklerini söyledi.
     
Ergenlik döneminde gençlerin kendi iç dünyasında, dışarıya yansımayan, ebeveyn veya öğretmenlerin fark etmediği, özel de bazı duygusal rahatsızlıklar ve sosyal kuşkuların yaşayabileceğine işaret eden Dr. Yazar, bu süreç de gençleri olabildiğince aydınlatmanın gayreti içerisinde olacaklarını kaydetti.
     
Lise´de öğrenim gören 9-10 ve 11. sınıflardaki kız öğrencileri bilgilendirdiklerini anlatan Dr. Yazar, ailelerin de ergenlik sürecinde çocuklarının hassasiyetlerine göre hareket etmesini istedi.
      
Ergenlik döneminin her genç için fırtınalı ve stresli bir dönem olmadığı düşünülse de, bu dönemin uyum sağlamayı gerektiren, çok yönlü değişikliklerin olduğu bir dönem olduğunun kabul edilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Yazar, şunları aktardı.
     
"Ergenlik çağında bedensel, ruhsal ve sosyal yönden yaşanan değişimlerin neler olduğu anlatırken; ergenlik döneminde ortaya çıkan karamsarlık, öfke nöbetleri, beğenilme arzusu, sigara, alışveriş, marka gibi takıntılar, teknoloji, oyun tutkusu, sosyal medya, bağımsızlık isteği, agresif tepkiler ve aile içi çatışmalarla nasıl baş edileceği ile ilgili ergenlik çağındaki öğrencileri yakından ilgilendiren konularda bilgiler verildi."
     
Dr. Yazar, semineri öğrencilerin büyük bir dikkatle takip ettiğini belirterek, ergenlik döneminin sağlıklı ve mutlu yaşanarak aşılması gerektiğine dikkat çekti.
     
Program, sunumun tamamlanmasından sonra soru- cevap şeklinde sona erdi.

Etiketler: yozgat   boğazlıyan   ergenlik   toplum   sağlık   nur yazar  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki