Boğazlıyan Atıksu Tesisleri projesinin ihalesini kazanan MAN-AR Çevre Teknolojileri yetkilileri ve İller Bankası kontrolleri ile birlikte Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, tesisin yapılacağı, Bahçeler Mahallesi Esentepe köyü yolu üzerinde bulunan alanda incelemelerde bulunarak 10 milyon TL'lik yatırım için düğmeye bastı.

Boğazlıyan Belediyesi'nin vizyon projelerinden birisi olan atıksu arıtma tesisi için yüklenici firmaya yer teslimi yapılırken, İller bankası ve yüklenici firma yetkilileri, Belediye Başkanı Hamdi Erdal ile birlikte resmi sözleşmeye imza attı. Yakın zamanda 10 milyonluk dev tesis için ilk kazma vurulacak. İller Bankası ile koordineli yürütülen proje kapsamında hem görsel kirliliğin önüne geçilecek hem de arıtılan atıksular ilçe tarımına ve ekonomiye kazandırılacak.

Yakın zamanda çalışmaların start alacağı bildiren Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Boğazlıyan'a böylesi büyük bir projeyi kazandırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Boğazlıyan'ın en önemli yatırımları arasında yer alan Atıksu Arıtma Tesisi için yer teslimini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdal, "Yüklenici firma çalışmalarına en kısa zamanda start verecek. Bu projemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası'ndan önemli destekler aldık. Atıksu Arıtma Tesisimiz tamamlandığında doğaya, yeşile, çevresine duyarlı bir ilçe olmanın sevincini hep beraber yaşayacağız" dedi.

ATIK SULAR ZARARLI OLMAYACAK
Tesisin tamamlanmasıyla birlikte Boğazlıyan'ın atıksularının çevreye zararlı olmayacağını söyleyen Erdal, "İnşallah böyle bir tesisi Boğazlıyan'a kazandırılmasının mutluluğunu yaşamak istiyoruz. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İlçemizin çok önemli bir eksikliğinin giderilmesi noktasında önemli bir hizmet gerçekleştirilecek. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Erdal, şu bilgileri verdi. "İlçemiz atıksularının Kozan Özü Deresine verdiği kirlilik sıfırlanacak. Böylece kirlenen derenin güzergahındaki tarım alanlarının ve yeraltı sularının kirlenmesinin de önüne geçilecek. Ayrıca Belediyemiz daha önceki dönemlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Atıksu Arıtma Tesisini yapacağını ve işletmeye alacağını taahhüt etmesine ve bu konuda Bakanlıktan hibe desteği almasına rağmen söz konusu tesisi yapmamış olup üstüne de çevre kirliliğinden dolayı büyük miktarlarda çevre cezası yenmesine neden olunmuştur. Yönetim olarak temel prensibimiz maddi ve manevi kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmak temel prensibimizdir. Bu bağlamda söz konusu tesisi en kısa zamanda tamamlayacak olup Belediyemizin boştan yere cezai yaptırıma maruz kalınmasının önüne geçilecektir."

Programa, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Volkan Boztepe, MAN-AR Çevre Teknolojileri yetkilileri ve İller Bankası kontrolleri katıldı.