Boğazlıyan ilçesinde Eski Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Boğazlıyan Belediyesi işbirliğinde yapılacak olan 285 adet konut, belediye hizmet binası kültür merkezi ve ticaret merkezinin temel atma töreni yapıldı.

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulandığı eski sanayi sitesi alanında örnek bir şehirleşme olacağını söyledi. Başkan Erdal, "Amacımız Boğazlıyan'a son derece modern konut ve sosyal donatıları kazandırmaktır. Bugün burada şehircilikte bir çığır açmak için buradayız. Bu uygulamada bizlere destek veren ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. 285 konut, belediye hizmet binası, kültür merkezi, ticari bilimlerden oluşan üç blokluk ticari alan ve sosyal tesisler yapılacak" dedi.
 
Boğazlıyan Bu Proje İle Kabuğunu Kıracak
Yozgat’ın incisi Boğazlıyan da önemli bir projenin temelini attıklarını vurgulayan Vali Abdulkadir Yazıcı, “Ülkemizin atağa kalktığı son yıllarda, kentlerde kedilerini yenilemek zorunda kalıyor. Bu kapsamda Boğazlıyan ilçemizde şehrin ortasında atıl bir şekilde kalan bu eski sanayi sitesini sağlıklı ve yaşanılabilir bir yapıya kavuşturmak için kentsel dönüşüme katarak yeni bir yaşam alanı oluşturuyor. TOKİ başkanlığımız yaptığı projelerde kentlerin geleneklerine ve dokusuna uygun modern şehirler kuruyor. Bu kapsamda da TOKİ başkanlığı hazırladığı bu projede ilimizin dokusuna uygun konut ve iş merkezleri inşa edecek. Ayrıca Boğazlıyan İlçemizde ihtiyaç olan modern bir Belediye Hizmet binası da yaparak siz değerli Boğazlıyanlı hemşerilerimin hizmetine sunacak. Bu hizmetlerin gelmesinde emeği geçen başta Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ olmak üzere geldiği günden bu güne Boğazlıyan’da birçok ilke imza atarak çehresini değiştiren Belediye Başkanımız Sayın Hamdi Erdal ve ekibine ve ülkemizi yeniden inşa eden TOKİ Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Yapılan hizmetlerin Boğazlıyanlı hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Boğazlıyan’a Yakışır Bir Proje Olacak
Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ ise, Boğazlıyan'ın özel bir ilçe olduğunu belirterek, " Bu proje inşallah Boğazlıyan'a yakışır bir proje olacak. Belediye Başkanımız Boğazlıyan için gece gündüz demeden çalışıyor. Ve sizlerin ona verdiği yetkiyi layıkıyla taşıyor, sizleri mahcup etmiyor. Kendisine bu projede de başarılar diliyoruz. İhtiyaç duyulduğunda destek vermeye de hazırız. Bizler her zaman sizlerin yanındayız, inşallah bu projenin sonunda anahtar tesliminde de yanınızda olacağız, diyerek" hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Tüm Türkiye'deki gelişmelerden Boğazlıyan'ın da faydalandığını vurgulayan Bozdağ, "Bu alanda liderlik eden, çok ciddi gelişmeleri, kalkınmayı, büyümeyi istikrarlı bir şekilde sürdüren bir ilçe olarak konumunu sürdürüyor. Bu gelişmede herkesin emeği vardır. Uyumlu çalışmalar vatandaşımıza hizmet olarak yansıyor. Yozgat'ta ilk kentsel dönüşümü başlatan Boğazlıyan oldu" diye konuştu.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Orhan Yüce de projenin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından protokol sahne de hayırlı olsun dilekleri ile hep birlikte butona basarak, kentsel dönüşüm temeli atıldı.

Temel atma törenine Vali Abdulkadir Yazıcı,  Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Orhan Yüce, Boğazlıyan Kaymakam Vekili İhsan Erdurucan, Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ile hak sahipleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.