Çiftçilerin gelirini artırmak, ihtiyacı olan her türlü tarımsal alet, ekipman, makine, gübre, ilaç ve hayvansal üretimi destekleyici ürünleri tarım marketler aracılığı ile çiftçilerin istifadesine sunmaya çalışan Kayseri Şeker’in 2016 yatırımları kapsamında, Boğazlıyan İlçesi, Yeni Pazar Beldesinde yapımına başlanan üçüncü tarım marketinin inşaatını hızlandırdı.

Düşük kar marjı ile bölge çiftçisine tarımsal girdi, tarımsal alet ve makinaları uygun fiyatla temin eden ve 1953 yılından beri piyasada denge unsuru olarak yaklaşık 3 bin kalem ürün ile 12 Bölgede hizmet veren Kayseri Pancar kooperatifi, satış mağazaları kendisini geliştirerek hızla Tarım marketlere dönüşmesi tarıma bağlı sanayilerin gelişmesine de destek sağladığı için  bölge çiftçisi ve üretim yapan firmalar tarafından da takdirle karşılanıyor.

2016 yılı kasım ayı sonunda hizmete girmesi beklenen, yaklaşık 3 bin metrekare kapalı alan içerisinde Tarım Market, Bölge hizmet binası, Depo, Konferans salonu ve sosyal tesisleri ile Yenipazar bölge çiftçisine hizmet verecek olan yatırımın 2 Milyon TL'ye mal olacağı belirtildi.

Kalite, zaman, fiyat uygunluğu hassasiyeti ile hizmet verilmeye çalışılan Kayseri Pancar Kooperatifi Tarım Marketlerinde  hizmet,  sadece şeker pancarı tarımı yapan çiftçilere yönelik olmayıp ortağı olan ve pancar tarımı ile uğraşmayan 80 bin çiftçiye hizmet götürülmeye çalışılıyor.

Yenipazar Bölge Çiftçisi Reşat Oğuzhan, tarım marketlerinin çiftçiye çok büyük faydası olduğunu belirterek, "Aldığımız ürünlerin bedeli pancar bedelinden kesiliyor. Piyasayla fazla bir farkı da olmuyor.  Biz buralardan kimyevi gübre, ilaç, tarımsal ekipmanlar, sulama sistemleri ve buna benzer şeyleri alıyoruz. Biz 75’lik diye bilinen borulardan kullanıyoruz. Ben 35 yıldır pancar ekmekteyim. Şeker pancarı benim için olmazsa olmazdır. Bizim bölgemiz de buğday, arpa ve olmazsa olmazımız pancar yetişmektedir. Pancarın buğday ve tahıl ürünlerinden getirisi daha yüksek olduğu için haliyle ilgi artmış durumda. Biz bölge olarak yönetimden çok memnunuz. Bölge müdürümüz, şeflerimiz, mühendislerimiz bize her zaman her konuda yardımcı oluyorlar. Gerektiğinde gelip tarlamızda bizleri ziyaret ediyorlar. Pancar çiftçisinin son zamanlarda itibarı da artmış durumdadır" şeklinde konuştu
 
Şefaatli Köyü Çiftçisi Akif Özcan ise, "Bu yatırımın faydası çiftçiye % 100 yansıyor. Çiftçinin parası olmasa bile çiftçi buradan malzeme alabiliyor. Vatandaş için burada hiçbir engel yok. Ben de tarım marketin vermiş olduğu her malzemeyi buradan aldım. Ben 1991 yılından bu yana pancar ekicisiyim burası Boğazlıyan’dan sonra en çok pancar ekilen bölge. Biz fabrikanın istediği kadar pancarı gönderiyoruz. Tarlada verim iyi fakat şeker oranımız düşük. Dekardan 8-9-10 gibi verim alıyoruz. Biz çok sulama yaptığımızdan ve rakımımız düşük olduğundan polar oranımız düşük. Pancar demek para demek. Biz Kayseri Şeker’e bağlanmadan önce temlik nedir bilmezdik. Şimdi bin ton kotan varsa 40 bin TL alabiliyorsun. Paşaköy için pancar en iyi gelir kaynağı" dedi.