Boğazlıyan Kaymakamı Ahmet Dilsiz, “Boğazlıyan termal anlamda önemli bir potansiyele sahip. Boğazlıyan bütün bunların yanında öncelikle bir tarım ilçesi olduğunun altını çizerek “Artık iyi bir tarım uygulamalarının katma değeri yüksek uygulamaları, teknolojinin son imkanlarının tarımsal faaliyetlerde kullanılmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kaymakam Dilsiz, “Boğazlıyan çok önemli bir kavşak noktasında. Termal anlamda önemli potansiyellerle birlikte öncelikle bir tarım ilçesi. Tarım ilçesi olmanın da önemli bir tarafı artık iyi bir tarım uygulamalarının katma değeri yüksek uygulamaları, teknolojinin son imkanlarının tarımsal faaliyetlerde kullanılmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İlçede Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, Boğazlıyan Kaymakamlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan ‘Bozok Yaylasında İyi Tarım Uygulamaları Projesi'nin tanıtımı düzenlenen kokteyl ile tanıtıldı.

Boğazlıyan Kaymakamlığı toplantı salonunda düzenlenen etkinliğe Kaymakam Ahmet Dilsiz, Oran Genel Sekreter vekili Fatih Gavgacı, İzleme Değerlendirme Birim Başkanı Engin Us, İzleme Değerlendirme Birim Uzmanı Bahadır Pala, Belediye Başkanı Mustafa Özdal, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Oda Başkanları, Boğazlıyan Pancar Bölge Müdürü Salih Yoka ve Yazsan Tarım AŞ'den Özer Eser, katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Kaymakam Ahmet Dilsiz, Boğazlıyan'ın jeotermal sıcak su kaynakları başta olmak üzere önemli tarım potansiyellerine sahip olduğunu söyledi.

Kaymakam Dilsiz, “Kalkınma ajansları son yıllarda gündemimize giren ve ülkemizdeki önemli bir proje hazırlama, proje sunumu ve finansmanı noktasında özel sektör ile kamu sektörünün birlikteliğinin sağlanması, proje kültürünün oluşturulması, alt yapı ve üst yapı anlamında eksik kalan durumların ilerletilmesi noktasında son derece önemli bir misyonu yerine getiren kurumlardır” dedi.

Kalkınma Ajansları ile iyi bir çalışma içerisinde olunduğunu dile getiren Kaymakam Dilsiz, bu anlamda gerek projelerin hazırlanması, gerekse finansmanı noktasında son derece önemli desteklerin alındığını söyledi.

Kaymakam Ahmet Dilsiz, şunları aktardı. "ilçemiz içinde son derece önemli projelerin finansmanında ajansımız bize katkı sağlamıştır. Bu anlamda örnek vermek gerekirse Yenipazar Belediyesi'nin kapalı sulama sistemleri, pompaların elektrik ihtiyacını yenilebilir enerjiyle karşılanmak için hazırlanan proje ile birlikte Boğazlıyan Belediyesi'nin et kesim hanesinin rehabilitasyon projesi var. Bu bizim iyi tarım uygulama anlamında eğiticilerin, eğitimi ile ilgili yapmış olduğumuz eğitim projesi gibi çok önemli projelerde kalkınma ajansının bizlere desteği var. Bu anlamda kendilerine çok minnettarız ve teşekkür ederiz. Yeni açılan proje hibe çağrısı tanıtım toplantısını da yaptık. İnşallah genel sekterimiz, kalkınma ajansımızın çok kıymetli yöneticilerinin desteğiyle biz burada ayrıca bir proje hazırlama noktasında bu ayın sonu gibi 2 yıllık eğitim programı da olacak. Biz burada tüm meslek kuruluşlarımızdan proje hazırlama noktasında ki hazırlamış oldukları, seçmiş oldukları kişileri düzenlenecek olan toplantılara katılımları olursa inşallah ilçemiz için son derece faydalı olacak ve programları birlikte yapacağız.”

Boğazlıyan'ın çok önemli bir kavşak noktasında olduğunu, termal anlamda önemli potansiyel başta olmak üzere öncelikle Boğazlıyan'ın bir tarım ilçesi olarak nitelendirdiklerini kaydeden Kaymakam Dilsiz, “Tarım ilçesi olmanın da önemli bir tarafı artık iyi bir tarım uygulamalarının katma değeri yüksek uygulamalarla teknolojinin son imkanlarının tarımsal faaliyetlerde kullanılmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Babadan gelen yöntemlerle yapılan tarımsal faaliyetlerin çiftçilerimizin ekonomik kazançları noktasında çok fazla yer tutmadığı ama son teknoloji usullerin kullanıldığı katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği iyi bir tarım uygulamaları göz önüne alınarak faaliyetlerin sürdürülebilirliği, Boğazlıyan'ımıza çarpan etkisiyle daha fazla katma değerle birlikte hem maddi hem de manevi anlamda çok fazla katma değer sağlayacağını düşünüyoruz” dedi

Kaymakam Dilsiz, bu anlamda hazırlanan iyi tarım uygulamaları projesinin de Boğazlıyan'da bundan sonra yapılacak tarım faaliyetlerinde farklı bir perspektif katacağını belirterek, “Çiftçilerimizin çok daha bilinçli ve modern usullerle, yeni tekniklerle faaliyetlerini yapabileceği, çalışmalarını bu anlamda projeyle, eğiticilerin eğitimi ile çiftçilerin iyi bir tarım uygulamaları ile modül üretim ile çevre ve insan sağlığına her hangi bir zarar verilmeden gıda güvenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır” diye açıkladı.

Kaymakam Dilsiz, eğitim programlarının ise Ocak ayı içerisinde yapılacağını kaydetti.

Oran Genel Sekreter vekili Fatih Gavgacı ise ‘Bozok Yaylasında İyi Tarım Uygulamaları Projesi'nin başarılı bulunduğunu ve ajans tarafından destek almaya hak kazandığını söyledi. Ajans olarak insan kaynağına yapılan yatırımı önemsediklerini vurgulayan Gavgacı, gerek mali gerekse teknik desteklerle destek sağladıklarını bildirdi.

Gavgacı, “Bu proje ile birlikte 25 personelin iyi tarım uygulamaları, gıda güvenliği ve hijyen uygulamaları alanında eğitim verilerek, hem denetçi hem de eğitici olarak yetiştirilmesinin hedeflendiğini ve projenin istenilen hedefe ulaşılacağına inanıyoruz. Bununla birlikte ajans desteklerine bakıldığında Boğazlıyan ilçemiz Yozgat ilinde hatta genel olarak değerlendirildiğinde bölgemizde ajans desteklerinden ciddi manada istifade eden ilçedir. Boğazlıyan'a yapılacak olan destekler 1.6 Milyon TL olacaktır” diye konuştu.