Boğazlıyan’da 98 yıl önce kaymakamlık görevini sürdürürken idam edilerek öldürülen Milli Şehit Kaymakam Kemal Bey ölümünün 98’inci yıl dönümünde Boğazlıyan’da törenle anıldı. 

Boğazlıyan Kaymakamlığı önünde düzenlenen anma törenine Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Kaymakamlık önünde bulunan Kaymakam Kemal Bey anıtına çelenk sunulmasının ardından, fidan dikimi gerçekleştirildi. Programa Boğazlıyan Kaymakam Kemal Bey Anadolu Lisesi konferans salonunda devam edildi. Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Türk toplumunun tarihte Kaymakam Mehmet Kemal Bey gibi çok sayıda vatansever yetiştirdiğini söyledi. Sinanoğlu, “Bizler şanlı Türk toplumunun birer neferleriyiz. Bugün burada asılsız iddialar sonucu idam edilen bir kahraman için buradayız. Kaymakam Mehmet Kemal bu vatana kurban olmuştur. Allah’ım onun şefaatinden bizleri mahrum bırakmasın” diye konuştu. 

İSTANBUL’DA TÖREN 
TBMM‘nin 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla ‘Milli Şehit’ ilan edilen Kaymakam Kemal Bey, ölümünün 98’nci yılında mezarı başında anıldı. 

Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, "Ermeniler, Rumlar işgal kuvvetleri ve işbirlikçilerin dayatmalarıyla idama mahkum edildiler. Bu vatan evlatları Ermeni Tehciri ile suçlanmış, düzmece bir mahkemede idama mahkum edilmişlerdir. Kaymakam Kemal Bey’in idamı son derece hazin bir tablo oluşturmuştur. Kaymakam Kemal Bey beyazlar içinde aslan gibi kükredi ‘eğer adalet buna diyorlarsa kahrolsun adalet" dedi.