Boğazlıyan'da hayata geçirilen hizmetleri anlatan ve yeni müjdeler veren Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Boğazlıyan'a yaklaşık 22 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyledi. Boğazlıyan'ın son yıllarda önemli hizmetlerle tanıştığını ifade eden Erdal, yenilebilir enerji kaynaklarından faydalanarak yıllık 600 Bin lira elektrikte tasarruf sağlayıp, ayrıca atık su arıtma tesisi projesiyle hem görsel kirliliğin önüne geçileceğini hem de atık suların ilçe tarımına ve ekonomisine kazandırılacağının altını çizdi.

Başkan Erdal; "Tüketen değil, üreten bir belediye olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu gurur Boğazlıyan'ındır. İnşallah bu dev projeler tamamlandığında bugüne kadar yapılan hizmetlerimizin adete bir imzası olacak. Boğazlıyan'ın geleceğini garantiye alan çalışmalar yapıyoruz. Bu projelerin tamamlanması ile birlikte ilçeye kazandırılan hizmetler arasında önemli bir yeri olacak" dedi.

-"ÖRNEK PROJELER BİR BİR HAYATA GEÇİYOR"-
Boğazlıyan Belediyesi enerjide dışa bağımlılığının azaltılması anlamında örnek olacak bir projeye imza atıyor. Son dönemlerde sektöründe enerji maliyetlerini düşürücü hamleler ve projelerle öne çıkan belediye olma yolunda büyük bir ivme kazanan Boğazlıyan Belediyesi 'Hayvan Pazarı Üstünün Kapatılması ve Güneş Enerjisi Elektrik Santrali' ve 'Atık Su Arıtma Tesisi' projeleri ile adından söz ettirecek.

-"2014 YILI BOĞAZLIYAN'DA HİZMETLERİN BAŞLADIĞI YIL OLDU"-
Başkan Erdal, "Belediye Başkanlığı yönetimini aldığımız gün temel planımız, kendi kendine yetebilen tüketen değil, üreten bir Belediye oluşturmaktı. 2014 yılı Boğazlıyan'da önemli hizmetlerin başladığı yıl oldu. İçme suyu, sıcak asfalt yol çalışması, kaldırım çalışmaları, kentsel dönüşüm projesi, İç Anadolu'nun en modern mezbahanesi, kapalı pazar yeri ve modern belediye hizmet araçları ile daha onlarca proje ile Boğazlıyan halkına hizmetin en güzelini sunmak için çalışıyoruz" dedi.

"Bu projelere ek olarak yaklaşık 22 Milyon liralık bir yatırımı daha Boğazlıyan'a kazandıracak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz diyen" Erdal, şunları aktardı. "Boğazlıyan olarak ciddi bir potansiyele sahibiz. Önemli olan bu potansiyele sahip olmak değil, bu potansiyelleri değerlendirmektir. Bu kapsamda giderlerimizi değerlendirdiğimizde en büyük problemimiz Boğazlıyan'ın coğrafik koşullarından kaynaklanan içme suyunun elektrik enerjisi vasıtası ile halkımıza ulaştırmaktı. Bu sorunu aşmak için yenilebilir enerji kaynaklarından faydalanmaya karar verdik. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürümüz Volkan Boztepe'nin hazırladığı proje kapsamında Hayvan Pazarı'nın üzerinin 'Güneş Enerjisi Panelleri' ile kapatılması projesi, İller Bankası ile koordineli bir şekilde hazırlandı. Proje kapsamında hayvan pazarının tamamının üzerinin kapatılmasının yanı sıra 700 kw'lık elektrik üretim kapasitesine ulaşacak. Bu şekilde içme suyu temini sırasında harcadığımız elektrik enerjisini güneş enerjisinden üreterek ikame edeceğiz. Böylece ayda döviz kurunun değişkenliği göz önünde bulundurulmak suretiyle aylık, 55-60 Bin Lira, yılda ise yaklaşık 600 Bin Liralık bir elektrik enerjisi üretimi sağlanacak."

ATIKSU ARITMA TESİSİ 10 MİLYONLUK YATIRIM
Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, ayrıca İller Bankası ile koordineli yürütülen proje kapsamında 'Boğazlıyan Atık Su Arıtma Tesisi'yle hem görsel kirliliğin önüne geçileceğini hem de arıtılan atık suların ilçe tarımına ve ekonomisine kazandırılacağını söyledi.

Söz konusu tesisin tamamlanması ile birlikte ilçenin atık sularının arıtılacağını anlatan Erdal, şu bilgileri verdi. "İlçemiz atık sularının Kozan özü deresine verdiği kirlilik sıfırlanacak. Böylece kirlenen derenin güzergahındaki tarım alanlarının ve yeraltı sularının kirlenmesinin de önüne geçilecek. Ayrıca Belediyemiz daha önceki dönemlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Atık Su Arıtma Tesisini yapacağını ve işletmeye alacağını taahhüt etmesine ve bu konuda Bakanlıktan hibe desteği almasına rağmen söz konusu tesisi yapmamış olup, üstüne de çevre kirliliğinden dolayı büyük miktarlarda çevre cezası ile karşı karşıya kalmıştır. Yönetim olarak temel prensibimiz maddi ve manevi kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmaktır. Bu bağlamda söz konusu tesisi en kısa zamanda tamamlayıp, Belediyemizin boştan yere cezai yaptırıma maruz kalınmasının önüne geçilecek."