Böbrek dostu Gilaburu dalında kalmayacak

Yozgat'ın Çandır ilçesi ve çevresinde kendiliğinden yetişen gilaburu meyvesinin ekonomiye kazandırılabilmesine yönelik hazırlanan projeye TKDK hibe desteği verecek.
Yayınlanma tarihi: 18 Kasım 2015, Çarşamba günü, saat: 13:53

Yozgat'ın Çandır ilçesinde, böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılan gilaburu bitkisinin tamamının ekonomiye kazandırılmasına yönelik hazırlanan proje onaylandı. Süleyman Kır tarafından hazırlanan 542 bin lira tutarındaki 'Yufka Ekmeği ve Gilaburu Suyu' projene Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından hibe desteği verileceği belirtildi.

Çandır Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kır, Çandır ilçesiyle birlikte Çayıralan ve Boğazlıyan ilçelerinde su kenarlarında kendiliğinde yetişen gilaburu bitkisinin olgunlaşan meyvelerinden salamura yapılıp, saklanıp, kış aylarında ise meyve suyu olarak tüketildiğini hatırlattı. Kır, böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılıp, hekimler tarafından da önerilen gilaburu meyvesinin önemli bölümünün dalında kaldığını, bunun ekonomiye kazandırılmasına yönelik yaptıkları girişimlerden istedikleri sonucu bir türlü alamadıklarını bildirdi. Çandır Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kır, gilaburu bitkisinin anavatanının Çandır olduğuna vurgu yaparak, ''Çandır ile birlikte komşu ilçelerimiz olan Çayıralan ve Boğazlıyan ilçeleriyle Kayseri'nin bazı ilçelerinde de yetişmekte olan gilaburunun meyve suyu olarak seri üretim yapılması amacıyla 1994 yılında belediye öncülüğünde bir çalışma yapıldı. Ancak maddi kaynak bulunamayınca ekonomiye kazandırılamadı. Halkımız kendileri topluyor, salamura olarak saklayıp 40 günden sonra meyve suyu olarak kullanıyor. Genelde halkımız bunu yakınlarına hediyelik olarak gönderiliyor'' dedi.

Yapılan bilimsel araştırmalarda gilaburu meyvesi suyunun böbrek taşlarının erimesini sağladığının ortaya konulduğu hatırlatan Kır, sulak arazide filizden dikim suretiyle de yetiştirilebilen, 5-6 milim çapındaki meyvenin yöre halkı tarafından ekim ayı içerisinde toplanıp, salamurasının yapıldığını ifade etti. Mustafa Kır, gilaburu meyvesinin ekonomiye kazandırılması amacıyla yaptıkları girişimlerden sonuç alamayınca, yakını olan Süleyman Kır tarafından yöresel Yufka Ekmeği üretimine yönelik projeye gilaburunun işlenmesini de dahil ederek, TKDK tarafından destek talebinde bulunulduğunu anlattı. Başkan Kır, "Toplam 542 bin lira tutarındaki proje onaylandı. TKDK tarafından 271 bin lira hibe desteği ile yapımı devam eden tesisin bir bölümünde yufka ekmek imalatı yapılırken, bir bölümünde de yöresel gilaburu meyvesi depolanıp, Kayseri ve diğer illerdeki meyve fabrikalarına satışı yapılacak. Böylece 20 ton civarında yıllık yetişebilen yöresel gilaburu meyvesinin ekonomiye kazandırılması için ilk adım atılmış olunacaktır." dedi.

Yozgat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Selim Türker, mali hibe destek verilmesi uygun görülen ve yapımı devam eden tesislerde incelemelerde bulundu, ihtiyaç kadarı toplanıp, büyük bölümü dalında bırakılan gilaburu bahçelerini gezdi. 
Haber - Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: selim türker   mustafa kır   gilaburu   tkdk   çandır  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki