BMW 1 özünü buldu

BMW 1’den önemli makyaj F20 kodlu ikinci nesil BMW 1 Serisi, tanıtımının dördüncü yılında önemli bir makyaj operasyonuyla eleştirilen tasarım detaylarına veda ederek ikinci baharına hazırlandı.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 22:15

Kompakt sınıftaki premium oyuncular bir elin parmaklarını geçmiyor; 1994 yılında BMW 3 Serisi Compact’ın açtığı yolun izinden 1997 yılında tanıtılan Audi A3 gitti, Volvo C30 ile bu trendi devam ettirmek istese de istediği başarıyı yakalayamadı ve yerine V40’ı koydu. BMW ise 2005 yılında yollarla buluşturduğu 1 Serisi ile tek arkadan itişli kompakt hatchback unvanını aldı ve bu unvanı şimdilik korumaya devam ediyor. Öte yandan Mercedes’in küçük minivanı A Serisi, zamanın ruhuna uyum sağladı ve o da bir kompakt hatchback oldu. İlk tanıtıldığında yüzü için "mutasyona uğramış" yorumu yapılan ikinci nesil 1 Serisi’nin stop grubunun VW Polo’ya benzetilmesi de eleştiri noktalarından biriydi. BMW tasarımcıları geri bildirimleri değerlendirmiş olacak ki otomobilin ön ve arka bölümlerini neredeyse tamamen değiştirerek belki de ilk defa böyle bir radikal makyaj kararı almış ve bu seferki değişim, 2008’de E90 3 Serisi’nin uğradığı değişimden çok daha fazla.

On yıldan fazla bir sürede 2 milyon satan 1 Serisi’nin "böbrekleri" yenilenirken hava girişleri de büyütülmüş. Farlar tamamen değiştirilerek 2 Serisi’ne benzetilmiş ve tamamen LED teknoloji opsiyonuna kavuşmuş. BMW karakteristiği olan L formlu stop lambalarıysa artık 1 Serisi’nde de kendine yer bulmuş. Tamponları tamamen yenilenen 1 Serisi’nin M paketli versiyonlarında da aynı değişim söz konusu. İç mekanda önemli bir farklılık yok, elektronik iklimlendirme kontrollü klima, BMW Radio Professional ve 6,5 inç ekranlı iDrive kontrol sistemi, standart donanım kalemleri arasına katılmış. 

Bavyeralı’nın en önemli değişimiyse büyük motor kaputu altında gizli; artık 116i versiyonunda, yeni nesil 1,5 litrelik 3 silindirli turbo beslemeli benzinli motor kullanılacak ve bu motor 109 HP güç ile 180 Nm tork üretecek, fakat otomatik şanzıman seçeneği olmayacak. Eski 1,6 litrelik 136 HP ve 177 HP güç üreten seçeneklerse artık sırasıyla 118i ve 120i adlarıyla anılacak ve 8 vitesli otomatik şanzımanla da alınabilecek. 1,6 litrelik dizel motorun yerini alan 3 silindirli 1,5 litrelik yeni dizel motorsa 116 HP gücünde ve 6 vitesli manuel şanzıman veya 8 vitesli otomatik şanzımanla da alınabilecek. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapılacak otomobilin Türkiye’de ve Avrupa’da Mayıs ayında yollarla buluşması bekleniyor. 

Kerem Tokmak / Otohaber

Etiketler: bmw  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki