Bisiklet yolu

Yozgat'ta son yıllarda çocuklar bisiklete yönelirken, bazı yetişkinlerde yaşanılan otopark sorununa bağlı, biraz da spor yapma amaçlı bisiklet kullanmaya başladı.
Yayınlanma tarihi: 20 Nisan 2015, Pazartesi günü, saat: 20:12

Yozgat'ta son yıllarda çocuklar bisiklete yönelirken, bazı yetişkinlerde yaşanılan otopark sorununa bağlı, biraz da spor yapma amaçlı bisiklet kullanmaya başladı. Ancak, şehrin yollarının buna elverişli olmaması bisiklete binme hevesinin sürekliliğini ortadan kaldırıyor.

Yapılan istatistiklere göre Yozgat'ta yaşayanların önemli bölümü çağın hastalığı obezite veya obezite adayı konumunda. Bunun temel nedenlerinden birisi beslenme alışkanlığının düzenli olmaması diğeri ise hareketsizlik. Coğrafi konum ile birlikte sosyal ve ekonomik yönden de incelendiğinde hareketli olma şansımız giderek daralıyor. Ama hiç yok anlamına da gelmiyor. Altyapı ve imkanlar sağlandığında insanlar spor yaparak obezite adayı olmayacaktır.

İşte bu bağlamda konuya bakıldığında, Yozgat kent merkezinde düzenleme çalışmaları yapan belediyenin yürüyüş yollarıyla birlikte bisiklet yollarını da dikkate ve programına dahil etmesi gerekmektedir. İnsanların önemli bölümü Çapanoğlu Kentpark bölgesine giderek yürüyüş yapıyorlar. Cumhuriyet Alanı ile Kent Park arasında Lise Caddesinden başlayarak yapılacak bir bisiklet yolu insanların bisiklet kullanma alışkanlığını artıracağı gibi çocukların ve gençlerin de bisikletlerini rahat kullanma ortamına kavuşacakları bir gerçektir.

Önceki yıllarda belediye kenar mahallelerde bisiklet yolu projesini uygulamaya koydu. Şimdi sıranın kent merkezindeki yollara geldiğini düşünüyorum.

Etiketler: seyfi çelikkaya  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki