Türk Kızılayı Yozgat Kan Bağışı Merkezi tarafından bir hafta sürecek kan bağışı kampanyası başlatıldı.

Cumhuriyet Alanı'nda konuşlandırılan TIR’ın içerisinde kan vermek isteyen vatandaşların bağışını alan sağlık ekipleri, vatandaşların kan bağışına gösterdikleri yoğun ilgiden memnun olduklarını dile getirdiler.

Kızılay Yozgat Şube Başkanı Ekrem İlker, yaptığı açıklamada kan bağışının önemine değinerek, "Türk Kızılay’ı, Kan Bağış TIR’ı, 1-8 Mart  tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanında kan bağışı kabul edecektir. Her sene belirli aralıklarla ilimize gelen Kan Bağış TIR’ı bir hafta sürecek kampanya kapsamında kan bağışlarını alacak." dedi.

Kızılay olarak, bu yıl itibariyle kan bağışına resmi kurumlardan kan alarak başladıklarını kaydeden İlker, şunları söyledi: "Kan Bağışı Merkezimizin bu yıl ki hedefi 12 bin 500 ünite kan bağışı almaktır. Bu sayıya ulaşabilmek ve hastanelerin kan ihtiyacını karşılayabilmek için her sene Yozgat’ta başta kurumlarımız olmak üzere zaman zaman sahaya da Kan Bağış TIR’ıyla gelerek kan bağışını artırmak için çalışıyoruz. Yozgatlı hemşerilerimiz kan bağışı konusunda duyarlı davranarak her sene büyük oranda kan bağışı hedeflerimizi tutturmamıza destek oluyorlar. 

Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır sloganından hareketle, kan vermeye her hangi bir sağlık engeli olmayan erkeklerden 3 ayda bir, kadınlardan ise 4 ayda bir kan bağışlamalarını istiyoruz. Henüz bir laboratuar ortamında üretilemeyen kanın tek kaynağı biz insanlarız. Bu sebeple her sene artan kan ihtiyacını karşılamak için tüm Yozgatlı hemşerilerimizi Cumhuriyet Meydanına bekliyoruz. Bu kapsamda 1-8 Mart tarihleri arasında sabah saat:09.30 ile akşam 18.00’e kadar kan bağış ekibimiz kan alımı kabul edecektir. Bu vesile ile vatandaşlarımıza kampanyamıza verecekleri desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”