Bilim Tarihindeki Mührümüz

Bozok Üniversitesi, Eşik Kadim Değerler Topluluğu tarafından 'Bilim Tarihindeki Mührümüz' konulu söyleşi programı düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 25 Aralık 2015, Cuma günü, saat: 18:27

Bozok Üniversitesi, Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Araştırmacı- Yazar Ali Sözer’in konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye,  Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fevzi Polat, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Zümriye Demirel, akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Eşik Kadim Değerler Topluluğu Akademik Danışmanı Öğretim Görevlisi İbrahim Murat yaptı. Murat konuşmasında, "Gençler, iyi eğitildikleri, donanımlı oldukları, geçmişlerini ve kendilerini iyi tanıdıkları, onlara cesaret ve fırsat verildiği zaman toplumun ve inşa edilecek medeniyetin lokomotifi olurlar. Tarih boyunca bizim temsilcisi ve varisi olduğumuz medeniyet ve coğrafya; dünyaya ilim ve irfan tohumları saçmıştır. Son yüzyıl; bize ait olan değerlerden, bizi biz yapan büyüklerin yolundan uzak kalmış ve bizim için kayıp yılları olmuştur. Kaybettiğimiz yeniden ulaşacağımız günler yakındır. Geleceğimizi bizim değerlerimizle ve pozitif ilimlerle inşa edecek gençler bizim teminatımızdır." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Araştırmacı- Yazar Ali Sözer tarafından verilen "Bilim Tarihindeki Mührümüz" konulu söyleşiye geçildi. Sözer “ Bilim ve Teknoloji sanki Batı ile birlikte elektriğin icadı ile geliştiği zanneden bir toplum bilincine sahip bir kitle bulunmakta. Aslında bir çok ilim ve bu ilimlerin tedrisi, çalışmaları geçmişteki medrese kültürüyle alimler tarafından yapılmaktaydı. Medeniyet geçmişimizde itikat, amel, ve ahlak zeminine oturtulmuş müspet bir bilim yatmaktadır. Bizlerin nelere sahip olduğumuzu neyin viranesine sahip olduğumuzu kesinlikle bilmemiz gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Sözer konuşmasının devamında: "Batının yazılmış eserlerini tamamen alıp alt alta yazsak bizim kültürel mirasımız olan eserlerimizin sadece bakın altını çiziyorum sadece başlıklarını alt alta yazsak bizim eserlerimizin batı eserlerinden daha fazla olduğunu göreceksiniz. Tarihimizde sadece 300 eseri bulunan alimlerimiz ve niceleri mevcut. Hadis, matematik, astronomi, tıp, mimari ve özellikle edebiyat alanında sayısız nadide eserler mevcut." ifadelerini kullandı.

Söyleşinin sonunda Rektör Karacabey katılımlarından dolayı Araştırmacı- Yazar Ali Sözer’e plaket takdim etti.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki