Biçerdöverlere yakın takip

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta hububat hasatı öncesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de, dane kaybını asgari düzeyde tutmak amacıyla biçerdöverleri yakından takip edecek personele eğitim verildi.
Yayınlanma tarihi: 05 Haziran 2015, Cuma günü, saat: 07:26

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat il genelinde her yıl yaklaşık 3 milyon 400 bin dekar hububat ekili alanın biçerdöverlerle hasat edildiğini hatırlatarak, ''Biçerdöverlerle yapılan hasatta insan ve makine hatalarından kaynaklanan nedenlerle dane kayıpları olması kaçınılmazdır. Ancak bu kayıpların teknik olarak kabul edilebilir azami sınırı 2015 yılı için yüzde 2 olarak belirlenmiştir. Bu oran, hasat esnasında biçilen 100 kilo danenin 98 kilosunun dane deposuna 2 kilosunun ise toprağa dökülmesi anlamına gelmektedir'' dedi.

Bir dekardan 300 kilo buğday alındığında yüzde 2'sinin toprağa dökülmesi halinde dekarda kaybın 6 kilo olacağının atını çizen Özdemir, bu kaybın piyasa şartlarında parasal değerinin 5,4 liro olduğunu, bu değerin bin dekarda 5 bin 400 lira, 30 bin dekarlık bir alanda 162 bin lira olacağını kaydetti. Özdemir, Yozgat'ta biçerdöverle hasat edilen 3 milyon 400 bin dekar alanda ise dane kaybının normal koşullarda bile yaklaşık 18 milyon lirayı bulduğunu, bunun da azımsanamayacak bir miktar olduğunu ifade etti. 

Özdemir, biçerdöverlerle hasat yapılan alanlarda dikkatsizlik ve ayarsızlıklar sebebiyle meydana gelen dane kayıplarının yüzde 10'ları bulabilme ihtimalinin de olduğuna vurgu yaparak, şöyle konuştu:
"O kadar emek harcayarak yetiştirdiğimiz mahsulün her 100 kilosundan 10 kilosunun toprağa gittiğini düşündüğümüzde belki 5-10 dekar alanda bir yekun teşkil etmez ama binlerce, milyonlarca dönüm alanda çok büyük miktarlara ulaşabilir. Biçerdöver operatörlerinin mahsulü tarlanın yüzeyine bağlı olarak maksimum 15 santimden biçilmesi gereken, yüksekliğin üzerinden biçmeleri tarlada sap kaybına neden olmaktadır. Tarlada kalan saplar bir sonraki ekim için yapılacak toprak işlemeyi zorlaştırmakta ve anız yangınlarını tetiklemektedir. Hasat esnasında oluşan dane kayıplarının temelinde biçerdöver operatörlerinin eğitim eksikliği vardır. Mahsulün durumuna göre yapılması gereken biçerdöver ayarlarını bilmediklerinden dolayı kayıplar artmaktadır."

Belgesiz sürücülerin açılan 'Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursları'na katılmaları gerektiğini kaydeden Özdemir, ''2015 yılı hasat sezonu başında ilimizde dane kaybının önlenmesine yönelik hazırlamış olduğumuz Biçerdöver Kontrolör Kursuna katılan 38 personelimiz, diğer belgeli personelimizle birlikte ilimizde ve ilçelerimizde daha etkin denetim yapacaklardır'' diye konuştu. 
Seyfi Çelikkaya

Etiketler: biçer   döver   ziyaattin özdemir   tarım   gıda  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki