Belediyeden 'Temizlik' Protestosu

Türkiye'de genel olarak yeterli hizmet alınamaması nedeniyle vatandaşların protestosuna muhatap olan belediyeler yerine bu kez Yozgat'ta protestonun muhatabı vatandaş oldu.
Yayınlanma tarihi: 17 Haziran 2015, Çarşamba günü, saat: 08:00

Yozgat Kent merkezindeki Cumhuriyet Alanı'nda 10 gün süreyle temizlik yaptırmayarak, vatandaşın yediği kabuklu yemişlerin neden olduğu kirliliğe dikkat çekip, farkındalık oluşturmak isteyen Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, ''Biz yapacağız belediye temizleyecek, biz kirleteceğiz belediye temizleyecek gibi bir anlayışla hiç kimsenin hareket etme hakkı yok'' uyarısında bulundu.

Yozgat'ta resmi törenlerin yapılıp, çeşitli etkinliklere sahne olan, diğer günlerde ise çocukların oyunlar oynadığı, emeklilerin volta atıp, zaman geçirdiği, kenar merdivenlerinde yaşlılar ve öğrencilerin oturup, dinlendiği, sohbet ettiği bu esnada da tükettikleri kabuklu yemiş, içtikleri sigara izmariti, dondurma külahı, bisküvi jelatini gibi atıkları gelişigüzel atıldığı Cumhuriyet Alanı ve çevresindeki kirliliği önlemeye yönelik kampanyalardan sonuç alınamadı. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da 'Temizlik kampanyası' düzenleyip, şehir merkezinde kabuklu yemiş yenilmesini ve açıktan satışına yasak getiren Yozgat Belediyesi, gerekli duyarlılığı ve farkındalığı yaratamayınca bu kez farklı bir yönteme başvurdu. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Cumhuriyet Alanı'nda 10 gün süreyle temizlik yapılmaması talimatını verdi.

Temizlenmeyen alanda basın toplantısı düzenleyen Başkan Arslan, temizlik yapılmamasının gerekçelerini sıralarken, 'Biz yapacağız belediye temizleyecek, biz kirleteceğiz belediye temizleyecek' anlayışıyla hareket etme hakkının hiç kimsede bulunmadığını söyledi. Göreve geldikleri günden itibaren temizlik konusuna büyük önem verdiklerini belirten Arslan, ''Temizlik olayına dikkat çekmek için zaman zaman bir takım uygulamalar yapıyoruz. Geçtiğimiz ay içerisinde milletvekillerimiz ve öğrencilerimizle birlikte Yozgat’ta bir temizlik kampanyası başlattık. Şimdi ise temizlik olayına, temizlik bilincine dikkat çekmek için 10 gün önce Yozgat’ın merkezi olan, şehrin kalbi olan Cumhuriyet Alanı'nı temizlemeyelim, şehrin ne hale geldiğini vatandaşların görmesini istedik'' dedi. 

Belediyenin her zaman görevini yaptiğini, bundan sonra da yapmaya devam edeceğini kaydeden Arslan, buna karşılık Yozgat’ta yaşayanların görevini yapmadığını, temizlik konusuna Yozgat'ta yaşayan herkesin dikkatini çekmek istediklerini vurguladı. Yaptıkları uygulamanın maksadına ulaştığını ifade eden Arslan, ''İnsanlar Yozgat’ta ne yapmak istediğimizi biraz daha anlamışlardır. Ümit ediyorum ki insanlar yaşadıkları şehirlerine biraz daha sahip çıkarlar'' diyerek, şunları kaydetti: 
''Hiç kimsenin ‘Biz yapacağız belediye temizleyecek, biz kirleteceğiz belediye temizleyecek’ gibi bir anlayışla hareket etmeye hakkı yok. Şehirde yaşayan insanların şehri kirletmeye hakkı yok, bu şekilde. Bundan sonra daha önce olduğu gibi cezai işlem uygulamalarımız devam edecek. Hiçbir şekilde buna taviz vermeyeceğiz. İnanıyorum ki Yozgat’ta ki bu kötü alışkanlıkları değiştireceğiz. Yozgat gerçekten pırıl pırıl imrenilen tertemiz bir şehir olacak. Biz bunu başarmak istiyoruz. Eğer insanlarda top yekûn bir temizlik bilinci oluşturmazsak bizim yaptığımız temizliğin zaten bir kıymeti olmaz. Biz her gün temizleriz insanlar da her gün kirletir. Olumlu ve olumsuz tepkiler gördük. İnsanlar ‘acaba belediye işini yapmıyor mu?’ gibi algıladı. Ama sonrasında ne yapmak istediğimiz anladılar. Burada şunu yapmak istiyorum; İnsanlar artık birbirini ayıplasın. Bu tür kötü alışkanlıkları yapanların tamamını Yozgat’ın geneline mal etmemek lazım. Yozgat insanı pis gibi bir algının da oluşmaması lazım. Bu işi yapanlar bana göre çok küçük bir azınlık. Çoğunluğun da artık bu azınlığa dur demesi lazım. Bu olay sadece belediyenin görevi değil, tüm halkın görevi olması lazım. Şehri kirleten insanların dışlanması lazım bana göre.'' 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki