Belediyeden Okul Kantinlerine Denetim

Yozgat Belediyesi ekipleri okul kantinlerine hijyen ve satılan ürünlerin uygunluk denetimi yaptı.
Yayınlanma tarihi: 22 Ekim 2015, Perşembe günü, saat: 09:24

Yozgat Belediyesi bağlı Gıda Mühendisi ve zabıta ekipleri okul kantinlerine hijyen ve satılan ürünlerin uygunluk denetimi yaptı. Belediye Gıda Mühendisi ile zabıta ekiplerinin katıldığı denetim merkezde bulunan tüm okul ve bağlı pansiyonlarda yapıldı. 

Yozgat Belediyesi Gıda Mühendisi Aynur Ahi Ersoy ve Zabıta ekiplerinin gerçekleştirdiği denetimlerde, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı yatılı pansiyon, çay ocakları, büfeler ve yemekhaneler incelenerek, 2011/41 sayılı okul kantilerinin gıda satışı ile ilgili genelgeye bağlı gerekli hijyen bilgisi ve uyulması gereken kurallar ve gıda yönetmelikleri hakkında bilgiler verildi.  

Belediyeye bağlı ekiplerin yaptıkları denetimler sırasında okul kantinlerinde çocukların dengesiz beslenmesine şişmanlığa sebep olabilecek gazlı içecekler, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan gıdaların satışının yasak olduğu hatırlatılarak gerekli uyarılar yapıldı. Bu içeceklerin yerine natif içecek olarak, Tarık ve Köy işleri Bakanlığı’nın üretim ve ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane olarak satışı yapılabilen meyve bulundurmaları önerildi. 

Yetkililer denetimlerle ilgili olarak okul kantinlerinin gıda ve hijyen şartlara uyulması istediler. Denetimler sırasında gerekli şartların eksik olarak yerine getiren bazı işyerilerine uyarı verilerek herhangi bir cezai yaptırım uygulanmadı. 

Denetimler sırasında ayrıca yetkililer tarafından ürünlerin son kullanma tarihleri kontrol edilerek, kantinlerde öğrencilerin görebileceği yerlere asılması için bilgilendirme yazıları bırakıldı. 

Yetkililer denetimlerin belirsiz aralıklar devam edeceğini ifade ederek, özellikle çocuklara gıda satışı yapan işyerlerinin gereken şartlara ve yönetmenliklere uymaları gerektiğini söylediler.

Etiketler: yozgat   belediye   aynur ahi ersoy   zabıta   denetim  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 3 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki