Yozgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesisleri Birlik Müdürlüğü, çocuklara çevre bilincini aşılamak amacıyla ortaklaşa yeni bir proje başlattı.
 
Proje ile toplumun tüm kesimlerinde çevre bilincinin geliştirilmesi, çevreye duyarlı bireylerin yetiştirilerek bu bireylerde kalıcı davranışların yerleşmesinin sağlanmasının amaçlandığını Belirten Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, doğal, tarihi ve kültürel değerlerin korunması, çevresel faaliyetlere aktif olarak katılımın sağlanması ve çevre sorunları karşısında çözümler üretilebilmesi amacıyla projeyi ortaya çıkardıklarını belirtti.
 
Başkan Arslan proje ilişkin olarak şunları kaydetti. "Çevrenin korunması canlı yaşamı için çok önemli ve değerlidir. Bu nedenle bireylere çevre bilincini küçük yaşlarda aşılamalı, onları çevreyi seven kişilere dönüştürmeliyiz. Bu kapsamda daha önceki senelerde başladığımız ve çok güzel geri dönüşler aldığımız 'Okullarda Çevre Eğitimi' projemize, bu sene de Temizlik İşleri Müdürlüğümüz ve Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesisleri Birlik Müdürlüğü’nün resmi maskotu olan Bozokcan’la devam edeceğiz.

Bozokcan ile öğrencilere eğlenerek Çevre bilinci aşılanacak ve proje kapsamında öğrencilerin büyük bir ilgiyle izleyecekleri sunumlarda; çevre kirliliği, çevrenin korunması, ambalaj atıklarının neler olduğu, geri kazanımın önemi, kaynağında ayrı toplamanın önemi konularında bilgiler verilerek, çocuklarımızın birer çevre gönüllüsü olarak, bundan sonra daha bilinçli, dikkatli, hassas olmasını sağlamak amacıyla çalışmalarımız devam edecektir. Öğrenmenin yanı sıra eğlenme imkanı bulan öğrencilerimize Bozokcan temalı; renkli ve keyifli anlatımıyla hazırlanan Çevre Eğitim Kitabı, Boyama Kitabı, tişört, şapka, geri dönüşüm malzemesinden yapılmış bloknot, kalem, anahtarlık ve benzeri hediyeler dağıtılacaktır. Bunların yanı sıra eğitim verilecek olan okullara da yine Bozokcan teması olan basket potalı geri dönüşüm kafesleri hediye edilecektir.
               
Çocuklar bizim geleceğimiz. Önceliğimiz ise; geleceğimiz olan çocuklarımıza Çevre Bilincini aşılamaktır."