Torba Yasası olan 6735 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun gereğince belediye borçlarına da af getirildi. Belediyeye borcu olan vatandaşların belediyeye başvurarak yasadan faydalanmalarını isteyen Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, başvuru tarihinin 30.11.2016 tarihinde son bulacağını söyledi.
 
Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun gereği, belediye borçlarına da af getirildi. Vatandaşlar belediyelerin özel gelirler hariç tüm gelirlerini içeren yasadan faydalanmasını isteyen Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, belediyenin alacaklarına dair ciddi çalışmalarının da olacağını dile getirdi.
 
VATANDAŞLARIN YASADAN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ
Hükümetin, meclis tatile girmeden önce almış olduğu 80 maddelik torba yasa içerisinde belediyelerin özel gelirler hariç tüm gelirlerini içeren bir yasa çıkardığını hatırlatan Akgün: “Bu yasa içerisinde 18 taksitli 2 aylık taksitler halinde 36 aylık bir vade açıldı. Bu vadeyle anaparası ödendiği takdirde faizlerin silinmesi söz konusu. Dün itibariyle belediyemiz başvuruları almaya başladı. Bu tarih 30.11.2016 tarihinde son bulacak. Vatandaşlarımızın bu yasadan faydalanmalarını öneriyoruz. Bununla da ilgili belediyemizin emlak ve diğer servisleri yoğun bir şekilde çalışmaya başladı. Vatandaşlarımızda yoğun ilgi gösteriyor, inşallah vatandaşlarımız bu yasadan faydalanır ve neticesini alırlar.” şeklinde konuştu. 

YENİ YASADAN UMUTLUYUM
Geçmiş dönemlerde de aynı yasanın çıktığını hatırlatan ve bu konuda vatandaşların duyarsız olduğunu söyleyen Akgün, yeni yasadan umutlu olduğunu vurguladı. Akgün: “Geçmiş dönemlerden bu tarafa birçok gecikme faizi nedeniyle torba yasa çıktı. Fakat vatandaşlarımız ödeme noktasında çok duyarlı olmadığı için işlemler iptal olmak durumunda kaldı. Bir önceki 2014’teki torba yasada da aynı usulle bir yasa çıkmıştı. Vatandaşlarımız yaklaşık olarak yüzde 60 oranında faydalandı. Bu sene çıkan yasa daha kapsamlı ve etkili oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarını da kapsayan bir durum var. Belediyemiz de kamu borçlarından faydalanacak. Kira usulleri ile ilgili yasa içermediği için 2014’te meclis kararımız vardı. O karar doğrultusunda anapara ödendiği takdirde gecikme faizlerinin silinme hususuna meclis kararıyla devam ediyoruz. Burada meclis kararını uyguluyoruz.” dedi. 

BELEDİYEMİZİN 20 MİLYON SU BEDELİ ALACAĞI VAR
Yozgat Belediyesi’nin geriye dönük vatandaşlardan 20 milyon civarında su bedeli alacağı olduğunu hatırlatan Akgün: “Net olarak söylemek yanlış olur ama yaklaşık olarak belediyemizin 20 milyon civarında geriye dönük su bedeli alacağı var. Birçoğu gecikme faizi olduğu için belediyemizin zararı olduğunu düşünüyoruz. Bu kadar yıl belediye, su tahsilâtını yapmamış icra işlemlerini uygulamamış. Ama bununla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Ödeyenle ödemeyen vatandaşlar birbirinden ayrılacak ve sularının kesilmesi söz konusu olacak. Ödemeyenler üzerinde icra işlemleri yapılmıştı ancak yasadan faydalanmaları için icra işlemleri durduruldu. Ama borçlarından dolayı su kesme işlemleri devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

HEDEF 25 BİN KARTLI SAYAÇ
Kartlı sayaçların sayısını yaz ayı boyunca 25 bine çıkarmayı hedeflediklerini de anlatan Akgün: “2014 yılında almış olduğumuz meclis karası sonucunda kartlı sayaçlarımızın çalışmasına hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Kartlı sayaçta 18 bin rakamına ulaştık. Ekiplerimiz kartlı sayaç montajı çalışmalarına yaz ayı boyunca devam ediyor. En kısa süre içerisinde 25 bin hedefine bu yaz ulaşacağız.” açıklamalarında bulundu.