Bayramda aşırıya kaçmayın

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, vatandaşların Kurban Bayramı’nda aşırı kırmızı et ve tatlı tüketimi üzerine tavsiyelerde bulundu.
Yayınlanma tarihi: 23 Eylül 2015, Çarşamba günü, saat: 09:11

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, vatandaşların Kurban Bayramı’nda aşırı kırmızı et ve tatlı tüketimi üzerine tavsiyelerde bulundu.

Karaarslan, genelde Kurban Bayramı’nın birinci günü ve takip eden ilk haftasında sofraların birinci yemeğinin kırmızı et olduğunu belirterek, “Etin yanında tatlı tüketimi de artmaktadır. Bundan dolayı kalp ve şeker hastalığı, ülser, reflü, gastrit gibi mide problemleri artmaktadır. Bu sebeple bu tür hastalıkları olan vatandaşlarımız Kurban Bayramı’nda et ve tatlı tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

Bayramda her sofrada yer bulan etlerin tüketilmesinde bazı konulara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Karaarslan, “Etleri kavurma ya da kızartma şeklinde değil, haşlama ve sebze karışımı ile tüketmek gerekiyor. Eğer mangal yapılıyorsa vitamin kaybı ve zehirlenmeler olmaması için eti ateşe direkt maruz bırakmadan 15-20 santim uzaklıkta tutun. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. 

Bu sebeple etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözülmesiyle bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. 

Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Sofrada sadece et olmamalı. Yanında çorba salata kesinlikle olmalıdır” diye konuştu.

Gidilen misafirliklerin hepsinde yemek yenmemesi gerektiğini ifade eden Karaarslan, “Meyve tüketimi ihmal edilmemelidir. 

Asitli tatlı içecekler yerine ayran tercih edilmeli. Ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tüketilmeli. İkramlarınız da kuru yemişler olmalı çünkü içerikleri çok zengindir. Pilav makarna çorba tüketiyorsanız ekmek yemeyiniz. Bol bol hareket edilip, yakın yerlere yapılan ziyaretlerde araba yerine yürüme tercih edilmelidir” şeklinde konuştu.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 1 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki